Przepis na kotlety schabowe z żółtym serem

0
994

Z powodzeniem można stwierdzić, iż kotlety schabowe są jedną z naszych potraw narodowych i nie sposób znaleźć osobę, która choć raz w życiu ich nie próbowała. Sposób wykonania kotletów schabowych jest prosty oraz niezmienny od kilkudziesięciu lat. W dwudziestym pierwszym wieku wiele potraw ulega modyfikacji, ulepszeniu, co pozwala zapobiec monotonii w kuchni. Również potocznie nazywany „schaboszczak” doczekał się różnych wariacji kulinarnych, a jedną z nich są kotlety schabowe zapiekane w piekarniku z serem.

Składniki na kotlety schabowe z żółtym serem

Inspiracja na kotlety schabowe zapiekane w piekarniku z serem pochodzi z bloga ania-gotuje.pl/przepis/kotlety-schabowe-zapiekane-z-serem/. Aby przygotować drugie danie, należy na początku zaopatrzyć się w odpowiednie składniki, czyli:

– schab bez kości (70 dag),
– bułkę tartą (3 łyżki stołowe),
– jajka kurze (2 sztuki),
– ser żółty (20 dag),
– sól (1 łyżeczka),
– świeżo zmielony pieprz czarny (szczypta),
– tłuszcz do smażenia np smalec gęsi.

Sposób wykonania.

Przepis na kotlet schabowy z żółtym serem jest prosty i poradzi z nim sobie nawet początkowy kucharz. Potrawa jest niewątpliwie bardzo tania, gdyż składa się z ogólnie dostępnych i nie drogich produktów. Dodatkowym atutem jest fakt, że zarówno ser oraz schab większość z nas posiada w lodówce lub zamrażalniku. Potrawa polecana jest szczególnie na niedzielny obiad, gdy chcemy szybko przygotować niecodzienne drugie danie. Zarówno domownicy oraz goście będą zachwyceni jego smakiem i wyglądem. Potrawa wygląda efektownie, aż trudno pohamować się przed wzięciem dokładki. Kotlety schabowe z dodatkiem sera są przede wszystkim uwielbiane przez dzieci.

Przygotowania rozpoczynamy od umycia schabu oraz pokrojenia go na plastry (od ich grubości będzie zależeć grubość oraz wielkość kotletów). Następnie rozbijamy je tłuczkiem, najlepiej ze stalową końcówką oraz posypujemy świeżo zmielonym pieprzem czarnym. Do miseczki wbijamy całe jajka i roztrzepujemy je widelcem, a na głęboki talerz wsypujemy bułkę tartą. W następnym etapie zanurzamy plastry schabu w jajku, po czym panierujemy je w bułce tartej, równolegle możemy rozgrzać na patelni dużą ilość oleju. Najlepszy jest z pewnością smalec z gęsi, który ma wysoką temperaturę smażenia i bogate źródło kwasów Omega. Zdecydowania odradzamy smażenie mięsa na oleju, który po podgrzaniu do wysokiej temperatury ma właściwości rakotwórcze. Mięso smażymy oczywiście z obu stron do czasu, aż uzyska złocisty kolor. Po usmażeniu, każdą porcję mięsa obsuszamy z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru zbędnych kalorii oraz obcego posmaku mięsa.

Po wykonaniu wszystkich kotletów, na każdy układamy plasterek żółtego sera (jeżeli posiadamy ser w kostce należy pokroić go na plastry o grubości około dwóch milimetrów). Piekarnik powinien zostać nagrzany do temperatury dwustu stopni Celsjusza, a po sprawdzeniu czy została ona osiągnięta (nowoczesne piekarniki zgaszoną diodą sygnalizuję osiągnięte temperaturę piekarnika), wkładamy do niego kotlety ułożone na blaszce. Proces opiekania powinien trwać do momentu, aż ser całkowicie się rozpuści. Proszę uważnie obserwować proces roztapiania sera, aby się nie przypiekł. Przepis na kotlet schabowy z żółtym serem można nieco zmodyfikować, poprzez na przykład ułożenie na mięsie pieczarek lub cebuli, zanim zostaną przykryte żółtym serem. Możesz także położyć plaster ananasa (zarówno świeżego jak i z puszki). Przygotowane danie podajemy z ziemniakami oraz ulubioną surówką. Do schabowych doskonale pasuje przede wszystkim surówka z kiszonej kapusty. Gorąco zachęcamy do przygotowania kotletów schabowych zapiekanych z serem. Smacznego.

Przeczytaj także: http://sdcenter.pl/sprawdzone-przepisy-kulinarne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here