alkoholizm

Alkoholizm to choroba, która wpływa nie tylko na osobę uzależnioną. Nie tylko ona powinna dostać specjalistyczną opiekę zdrowotną. Jej rodzinie również potrzebna pomoc. Dlatego właśnie powstały grupy wsparcia dla rodzin alkoholików. Osoby żyjące pod jednym dachem z alkoholikiem z całą pewnością powinny regularnie korzystać z takiego wsparcia. Wiadomo jednak, że czasami trudno jest się zdecydować na takie rozwiązanie.

Ludzie się nadal wstydzą prosić o pomoc i wychodzą z założenia, że ze wszystkim poradzą sobie sami. Niestety nie jest to takie proste. Jeśli mamy w rodzinie alkoholika, to powinniśmy sobie pomóc. Jeżeli tego nie zrobimy, to tak naprawdę te wszystkie nasze przeżycia doprowadzą do tego, że w przyszłości nie będziemy w stanie nawiązać dobrych relacji z drugim człowiekiem. Często udajemy, iż sobie radzimy. Niestety to tylko pozory i prędzej czy później orientujemy się jak bardzo alkohol zmienił nasze życie, chociaż to nie my byliśmy osobami uzależnionymi.

Grupy wsparcia dla rodzin alkoholików

Pomoc rodzinie alkoholika jest potrzebna. Warto z takiej pomocy korzystać, żeby po prostu jakoś sobie poradzić z problemem, poukładać sobie wszystko i być w przyszłości szczęśliwym człowiekiem. Jeżeli mamy w rodzinie nadużywającą alkohol, to warto się dowiedzieć czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania działa jakaś grupa wsparcia dla rodzin osób uzależnionych. Dowiedzmy się na jej temat jak najwięcej i pójdźmy tam chociaż raz. Pamiętajmy, że przecież nikt nas nie może zmusić do tego, żebyśmy chodzili na spotkania takiej grupy. Jeśli nie spełni ona naszych oczekiwań, to zawsze możemy zrezygnować. Jednak warto chociaż raz pójść, ponieważ w ten sposób możemy dowiedzieć się wielu rzeczy, które nam pomogą. Poznamy też innych ludzi, którzy są w takiej samej sytuacji jak my. W końcu będziemy mogli szczerze z kimś porozmawiać i będziemy wiedzieć, że ta osoba nas rozumie.

Rodziny osób uzależnionych często nie mówią o swoich problemach. Wydaje się, że ze wszystkim sobie radzą, ale to niestety nie jest prawdą. Po prostu zazwyczaj ludzie nie chcą o tym wszystkim słychać, a i mówienie o swoich problemach nie jest łatwe. Dlatego powstały grupy wsparcia. W takich grupach znajdują się osoby, które mają dokładnie takie same problemy jak my. Dzięki temu łatwiej nam opowiedzieć o swoich uczuciach, obawach i pragnieniach. W takiej grupie czujemy, że ktoś nas rozumie, a to ma naprawdę duże znaczenie. To właśnie tam uczymy się jak walczyć o swoją osobę i być szczęśliwym człowiekiem. Warto więc chociaż spróbować sobie pomóc.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/spotkania-dla-rodzin/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here