szparagi

Szparagi uprawiane są od ponad 2000 lat. Niezmiernie cieszą się wielkim zainteresowaniem. To warzywa o wyjątkowym smaku, niskiej kaloryczności oraz wysokiej zawartości składników odżywczych. Wykorzystywane są jako afrodyzjak, który znany jest na całym świecie. Poza korzystnym wpływem na libido, wykazują też szereg właściwości prozdrowotnych. Jakie właściwości odżywcze posiadają szparagi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/szparagi-wartosci-odzywcze-sposoby-gotowania-najciekawsze-przepisy/ 

Szparagi – właściwości odżywcze 

Szparagi to rośliny, których pędy są jadalne. Pojawiają się wiosną i latem, a sezon na nie trwa od kwietnia do czerwca. Warto wykorzystać moment, kiedy pojawiają się na sklepowych półkach, ponieważ te sezonowe warzywa zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Dotyczy to wszystkich odmian szparagów, zarówno tych zielonych, jak i białych oraz fioletowych. 

Szparagi zielone to pędy rosnące pod ziemią, które pod wpływem działania promieni słonecznych nabierają zielonej barwy. Szparagi białe rosną pod ziemią i są bardziej twarde, z kolei szparagi fioletowe rosną nad ziemią, ale nie zdążyły jeszcze nabrać zielonej barwy. 

Szparagi to niskokaloryczne warzywa, ponieważ w 100 g produktu znajduje się zaledwie 18 kalorii. Wyróżniają się wysoką zawartością witamin takich jak witamina C, witamina K, a także witaminy z grupy B. Co więcej w szparagach nie brakuje żelaza, magnezu, potasu, selenu czy fosforu. Szparagi stanowią bogate źródło błonnika oraz białka. 

Jakie właściwości prozdrowotne posiadają szparagi? 

Szparagi jako bogate źródło błonnika, mogą wspomagać pracę przewodu pokarmowego. Regulują rytm wypróżnień, zapobiegają zaparciom, wspomagają rozwój fizjologiczny flory bakteryjnej jelit. Będąc źródłem witaminy B i magnezu, wpływają pozytywnie na pracę mózgu, koncentrację oraz pamięć. Szparagach zawartych jest też wiele antyoksydantów, które mogą neutralizować wolne rodniki, a także spowalniają procesy starzenia się organizmu i hamują rozwój stanów zapalnych. 

Zawartość magnezu oraz potasu przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego, obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia, a także zapewnienie uczucia sytości. Przez ostatni czynnik szparagi doskonale sprawdzają się podczas diet odchudzających, ponieważ są niskokaloryczny i mogą zapobiegać niedoborom pokarmowym. 

Szparagi – najlepsze przepisy 

Szparagi należy gotować Przez 3,5 minut w osolonej wodzie. Ugotowane szparagi można przyrządzać na wiele sposobów Jednym z nich jest obtoczenie ich w panierce z mąki, jajka i bułki tartej oraz parmezanu, a następnie usmażyć je. 

Szparagi mogą też stanowić bazę do wielu sałatek na przykład z awokado i truskawkami, orzeszkami ziemnymi oraz dressingiem z oliwy lub miodu. 

Inną propozycję jest sałatka ze szparagów, pomidorków koktajlowych i jajek. Ze szparagów można przyrządzić też pożywną i smaczną zupę krem. Wystarczy je ugotować wraz z bulionem, pokroić na kawałki, zmiksować ze śmietaną i doprawić solą i pieprzem. 

Zobacz też: http://www.sistars.pl/platki-drozdzowe-czym-sa-i-jak-zrobic-samodzielnie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here