Znany psycholog

Wiele osób w dzisiejszych czasach boryka się z różnymi problemami natury emocjonalnej. W takiej sytuacji jeżeli mamy problem sami ze sobą lub coś nie do końca gra w naszej rodzinie, nie potrafimy zbudować ani utrzymać więzów, nasze dziecko nas nie słucha, warto jest to rozważyć wizytę u psychologa. Znany psycholog, który jest wysokiej klasy fachowcem w tym co robi, z całą pewnością bez problemu będzie w stanie nam pomóc. Może on zaprosić zarówno nas jak i całą naszą rodzinę na terapię. Terapię rodzinne są o tyle lepsze, że pozwalają rozwiązać kilka problemów na raz.

Zaproszenie jednak równocześnie całej rodziny, nie zawsze jest proste. Zwłaszcza gdy jesteśmy dość mocno skonfliktowani i nie koniecznie chcemy rozmawiać o naszych problemach przy obcych osobach. Co prawda główne założenie jest takie że członkowie rodziny z terapeutą rozmawiają, to jednak w praktyce różnie z tym bywa. Nie każdy chce opisywać swoje wzajemne relacje gdy drugi z małżonków słucha naszych opowieści. Oczywiście każdemu psychologowi zależy na tym aby zapewnić spokój w domu. Dlatego będzie on robił wszystko aby zlokalizować źródła konfliktu oraz pokazać drogę w jaki sposób można to naprawić i powrócić do normalnego, szczęśliwego życia.

Psychologa a psychoterapeuta

Wiele osób zapewne zastanawia się jaka jest różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Różnica jest taka, że jeden z nich jest lekarzem a drugi psychologiem. Jeden z nich może wystawiać recepty i leczyć farmakologicznie a drugi nie ma do tego prawa.

Jak może nam pomóc psycholog?

Psycholog w przeciwieństwie do psychiatry próbuję nam pomóc dbając o rozwój emocjonalny i psychiczny w różnych aspektach naszego życia. Decydując się na wizytę u psychologa powinniśmy się nastawić na to, że będzie on skupiał się na wskazaniu nam naszych mocnych stron. Będzie on próbował pokazać drogę w jaki sposób omijać przeszkody w naszym życiu. U psychologa również znajdziemy wsparcie, pomoże nam niwelować nasze deficyty. Często jest tak, że psycholog kliniczny aby poznać swojego pacjenta wykonuje mu testy. Psycholog często próbuję nam coś poradzić, abyśmy mogli rozwiązać nasz problem. To najczęściej spotykane sposoby na to jak może nam pomóc psycholog?

Kiedy sięgnąć po poradę psychologa?

W tych czasach bardzo wiele osób ma problemy z radzeniem sobie ze stresem dnia codziennego. Wiele osób czuję się zagubionych w dotykających ich w trudnych sytuacjach. Zapewne chcieliby oni poznać istotę swojego problemu z którym się zmagają , jednak nie zawsze potrafią to zrobić. Czasem jest tak, że ludzie również chcą polepszyć jakość swojego życia oraz komunikacji z innymi ludźmi. Czasem potrzebują pomocy aby stać się bardziej asertywnym. Takie rzeczy pomaga rozwiązywać właśnie psycholog. Czasami wystarczy tylko jedno spotkanie, które pozwoli nam całkowicie inaczej spojrzeć na naszą trudną sytuację. Może tak się zdarzyć, że psycholog wskaże nam jakąś drogę lub uzna, że lepszy będzie wykonanie badania czy też konsultacji u psychiatry. każda sprawa jest bardzo indywidualna i trudno tutaj mówić o tworzeniu jakiś szablonów.

Pierwsza wizyta u psychologa

Na pierwszą wizytę warto jest wybrać się do specjalisty z polecenia lub z dobrymi opiniami. Zanim do niego się udamy warto jest przemyśleć swoje oczekiwania. Czasem to wystarcza aby samodzielnie zdiagnozować swój własny problem. Jeżeli jednak nie potrafimy tego zrobić zastanówmy się co nam w życiu przeszkadza, co nam nie pasuje, czego chcielibyśmy się pozbyć. Kiedy już mamy takie informacje, to możemy spokojnie udawać się na wizytę do psychologa. Oczywiście na początku spotkanie z takim lekarzem może wywoływać pewien dyskomfort. Jednak z czasem będzie on ustępował.

wizyta u psychologa

W takich sytuacjach zazwyczaj pierwsza wizyta jest jedynie wstępem do kolejnych naszych spotkań. Absolutnie nie możemy spodziewać się po niej, żadnych widocznych efektów i zmian w naszym życiu. Jest to czas w którym psycholog nas poznaje. Może on jedynie zaproponować jakiś zarys wspólnej pracy. Pierwsza wizyta jest również czasem, kiedy powinny zostać ustalone zasady spotkań i współpracy na linii psycholog – pacjent. Warto również już w tym momencie ustalić jak często te spotkania będą się odbywały.

Takie pierwsze spotkanie to również okazja do zapoznania się ze specjalistą którego wybraliśmy. To dobry moment, aby sprawdzić czy na przykład czujemy się dobrze w jego towarzystwie, czy czujemy się swobodnie, oraz bezpiecznie i czy chcemy jemu zaufać. Pierwsze spotkanie to przeważnie czas kiedy psycholog będzie nas zazwyczaj słuchał, będzie on starał się nas jak najlepiej poznać, czasem jedynie o coś zapyta. Wiele osób nie do końca świadomych tego na co można liczyć podczas pierwszego spotkania wychodzi niezadowolona. Wiele osób i jest to bardzo często spotykane stwierdzenie ” tylko ja coś mówiłem, a psycholog tylko słuchał”. Tak właśnie wygląda pierwsze spotkanie i nie ma co się tym obruszać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here