Off-road

Najsłynniejszy na świecie rajd terenowy Dakar rozpala wyobraźnię kierowców od 1977 roku. Regularnie cały zmotoryzowany świat śledzi poczynania kierowców samochodów i jednośladów w walce o największy życiowy triumf. Odcinki specjalne, wydmy pustyni, zgubione drogi, walka ze snem i zmęczeniem to żywioł bliski kierowcom rekompensującym sobie tę wielką przygodę na krótkich odcinkach polskich dróg. Dla tych, którzy cierpliwie poszukują możliwości namiastki wielkiego rajdu pozostaje formuła off-road. 

Czym jest off-road?

Off-road to sport motorowy. Polega na jeździe samochodem po trudnych, wymagających, nieutwardzonych drogach. I chociaż pierwszym wyborem auta do tej formuły byłby samochód terenowy, to off-road można z powodzeniem uprawiać poruszając się quadami, motocyklami crossowymi czy enduro, skuterami śnieżnymi, tuningowymi osobówkami. Drogi objęte dyscypliną off-road można znaleźć wszędzie. Wystarczy skierować się do lasu, w góry, kamieniołomy, poszukać wąwozów, nieużywanych poligonów czy skorzystać ze specjalnych, przygotowanych do tego sportu sztucznych torów przeszkód drogowych. Off-road wyróżnia odmiany:

 • przeprawę,
 • rock crawling,
 • cross country,
 • turystyka 4×4.

Najbardziej popularny jest model przeprawowy, gdzie kierowcy mają do pokonania mnóstwo kilometrów urozmaiconych ekstremalnymi przeszkodami terenowymi. Udaje im się to dzięki użyciu samochodów terenowych lub specjalnie modyfikowanych pojazdów.

Jak powinien być wyposażony samochód na off-road?

Aby uczestniczyć z powodzeniem i mieć coś do powiedzenia w przejazdach off-road, samochód musi być nie tylko dobrze przygotowany, ale w jego bagażniku powinny znaleźć się profesjonalne akcesoria off-road. Specjalistyczny sklep z narzędziami, np. Tooles.pl w swojej ofercie będzie posiadał:

 • opony terenowe,
 • wyciągarkę elektryczną,
 • dodatkową osłonę silnika,
 • taśmy i liny kinetyczne,
 • amortyzatory lin,
 • skrzynki wyprawowe,
 • pokrowce na koła i fotele,
 • akcesoria do podnośników i wiele innych.

Które akcesoria są najważniejsze?

Dobry kierowca poradzi sobie z największymi wyzwaniami przeprawy off-road. Jednak nie zawsze nawet największe umiejętności ochronią go przed wypadnięciem z trasy. Opony terenowe są dużym atutem, ale i one mogą zawieść w głębokim, błotnistym podłożu. Niezbędna przy takich okazjach wyciągarka elektryczna uwolni pojazd z pułapki i umożliwi kontynuację wyprawy. Nie każdy członek grupy musi ją posiadać, ale warto zadbać o to, by była dostępna na każde zawołanie ona i dodatkowa pomoc rąk.

Przed wyprawą off-road warto wyposażyć samochód w osłonę silnika, zabezpieczającą całe podwozie samochodu. Wykonana z grubych blach stalowych lub z aluminium zabezpiecza silnik pojazdu przed uszkodzeniami nierówności terenu.

Akcesoria off-road dzieli się na takie, które montuje się do pojazdu oraz na takie, które należy zapakować do wozu na wszelki wypadek. Część z nich chroni samochód i kierowcę, zabezpieczenia, systemy i mechanizm, a inne pomagają kierowcy wyjść z opresji, gdy trudy terenu dają się we znaki pojazdowi i kierowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here