Ile zarabia psycholog

Ile zarabia psychologWiele osób zastanawia się nad pytaniem ile zarabia psycholog Zwłaszcza gdy widzi amerykańskie filmy. Niestety polska rzeczywistość ma się do nich nijak. Oczywiście jak w każdym zawodzie tak i wśród psychologów są osoby, które właściwie gwiazdami w swoim zawodzie. Zazwyczaj takie osoby możemy zobaczyć w telewizji, wypowiadają się na różne tematy. Jasne jest, że taka osoba zarabia bardzo dobrze. Do tego będąc znanym i rozpoznawalnym psychologiem mamy możliwość prowadzić liczne wykłady, które są bardzo dobrze płatne. Na takim wykładzie można zarobić kilka a nawet kilkanaście tysięcy przez jeden tylko weekend. Oczywiście aby kasować takie honoraria należy być bardzo znanym w swoim środowisku.

Kolejne miejsce na dobre zarobki dla psychologów to korporacje. Tam psycholog znajdzie zatrudnienie w dziale public relations albo może na przykład zarządzać zasobami ludzkimi. Taka osoba może liczyć na wynagrodzenie w granicach 6000 do 8000 zł. Dla porównania psycholog szkolny osiągnie być może połowę tej kwoty, i to brutto.  inne miejsce gdzie psycholog może znaleźć pracę to na przykład pomoc społeczna. tam niestety jednak zarobki są jeszcze niższe niż w szkołach. najlepiej jest prowadzić własny gabinet.
Jak widać na pytanie ile zarabia psycholog trudno odpowiedzieć jednoznacznie, najlepsza i najdokładniejsza tutaj odpowiedź brzmi to zależy.

Jak zarabiać jako psycholog?

Prowadząc własny gabinet możemy liczyć na grochu sięgający nawet 200 zł za godzinę. Oczywiście są to stawki brutto musimy od nich odjąć podatek czy też koszty utrzymania gabinetu. To wszystko jednak nie powinno kosztować więcej niż 50 zł z naszej godziny pracy. W takiej sytuacji zarobki zależą tylko i wyłącznie właściwie od naszej renomy. Jeżeli jesteśmy uznanym specjalistą możemy być pewni, że kolejki do naszego gabinetu będą długie nie będziemy musieli się o nic martwić. Jeżeli ludzie nie będą zadowoleni z naszej pracy to nie trzymamy się na rynku.

Oczywiście jeżeli jesteśmy świeżo po studiach, to trudno jest posiadać renomę, a co za tym idzie zakładanie własnego gabinetu będzie bardzo ryzykowne. Wcale nie jest powiedziane, że ludzie będą chcieli korzystać z porad tak młodego psychologa i dodatkowo za to dużo płacić. Zwłaszcza, że relacja kobiety inni dla odmiany nigdy w życiu nie zdecydują się pójść do psychologa, który jest mężczyzną. Podobnie jest z kwestią wieku. Część osób ufa jedynie ludziom starszym ponieważ uważają , że mają większe doświadczenie. Dlatego bezpośrednio po studiach najrozsądniejszym sposobem budowania kariery jest rozpoczęcie pracy na przykład w szkole lub jakiejś korporacji i tam zdobywanie niezbędnego doświadczenia do dalszej kariery.

Kto zostaje psychologiem?

Psychologia jest takim kierunkiem, który zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zazwyczaj nawet do 20 osób kandyduje na jedno miejsce co oczywiście powoduje, że dostać się na studia z takim kierunkiem nie jest łatwo. Bywają takie lata, że na renomowanych uczelniach jest nawet 30 kandydatów na jedno miejsce.  pomimo, że tak wiele osób chce studiować psychologię, to jednak nie jest zawód gwarantujący zatrudnienie na rynku. Specjaliści od rynku pracy straszą, że osób z takim wykształceniem będzie zbyt wiele a rynek zostanie nasycony niezbyt równomiernie.

Zalety ukończenia studiów związanych z psychologią jest fakt, że ten kierunek jest dla wielu osób jedynie punktem wyjścia. Nie musimy się zamykać na jakieś wąskie dziedziny. Zupełnie inaczej niż w psychiatrii gdy ją skończymy, wówczas musimy pracować w szpitalu lub przychodni. Po skończeniu psychologii mamy bardzo wiele różnych możliwości na pracę. Zwłaszcza, że możemy wybrać różne specjalizacje i pracować zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi. Możemy być na przykład trenerem, który będzie doradzał ludziom lub możemy zostać negocjatorem. To są zawody, które wymagają specjalistyczne i wiedzy psychologicznej.

Z drugiej strony bez problemu osoba posiadająca dyplom psychologa może pracować w gabinecie poradnik. Bez problemu jednak znajdzie również zatrudnienie w urzędach czy też szkołach albo w mediach lub reklamie. Możliwości jest całkiem sporo, jednak jak w każdym innym zawodzie każdy absolwent ma pewne problemy ze znalezieniem pracy. Zwłaszcza jeżeli ukończył studia o profilu humanistycznym.

Dokształcanie

Jeżeli chcemy liczyć cenę na rynku jako dobry psycholog, to nie wystarczy skończyć studiów. Zdecydowanie musimy ciągle się uczyć brać udział w licznych szkoleniach. Tylko ciągłe doszkalanie gwarantuje nam, że nie wypadnie my z obiegu. Jest to jeden z takich zawodów idzie samorozwój Jest bardzo ważny. Musimy na bieżąco sprawdzać wszelkie badania i nowości z naszej dziedziny.

Zawód psychologa jest niewątpliwie bardzo prestiżowy, z drugiej strony ciąży na nas bardzo duża odpowiedzialność. To wszystko powoduje, że z jednej strony oczekujemy szacunku a z drugiej strony odpowiedniego wynagrodzenia za naszą pracę. Jeżeli czujemy się niedoceniani to wówczas odbija się to na jakości naszej pracy, co za tym idzie może odbić się niekorzystnie na osobach które nam zaufały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here