Planowanie ogrodu – jak zrobić to dobrze?

0
3227

Chcąc mieć piękny i zadbany ogród trzeba go odpowiednio zaplanować. Na samym początku konieczne jest usunięcie chwastów z całej powierzchni planowanego ogrodu. To pracochłonne zajęcie wymagające przekopywania. Można się również wspomóc mieszankami przeciwko chwastom, jeśli nie uda nam się usunąć wszystkiego. Takie środki chwastobójcze można również wykonać samodzielnie. Można wykorzystać ocet, wodę, sok z cytryny i olejki eteryczne, jednak należy pamiętać, by potem sprawdzić odczyn gleby, gdyż taki środek chwastobójczy ją zakwasza, a do sadzenia większość roślin potrzebny jest odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Trzeba również zadbać o odpowiednią ochronę przed kretami.

Zaplanuj położenie siatki na krety

Jeśli już masz odchwaszczony teren to czas, aby położyć siatkę na krety. Do wyboru są siatki na krety metalowe i wykonane z tworzyw sztucznych. Obydwie mają swoich zwolenników i są bardzo trwałe. Siatka polipropylenowa posiada dodatkowo filtr UV. Drobne otwory nie przekraczające 12-18 mm sprawiają, że kret się nie przedostanie. Siatka na krety to skuteczna ochrona także dlatego, że położona jest na odpowiedniej głębokości od 10- 30 cm, co sprawia, że kret nie przekopie się ze swoimi tradycyjnymi kopczykami poszukując dżdżownic i larw owadów. Taka ochrona przed kretami nadaje się również na bardziej pochyłe miejsca. W końcu nie zawsze ogród jest równy jak stół. W takich miejscach można zabezpieczyć siatkę na krety szpilkami, co zapobiegnie je przesuwaniu. Zresztą ten sposób montażu warto zastosować również na prostym terenie. Potem można już rozłożyć warstwę świeżej ziemi, pozbawionej chwastów i wysiać trawnik, a na rabatach wybrane kwiaty. Tam można zastosować agrowłókninę, która chronić będzie rabaty przed wyrastaniem chwastów w połączeniu z korą drzewną.

Jakie kwiaty wybrać na rabaty?

Jeśli nie ma się wiele czasu na pielęgnację ogrodu warto wybrać kwiaty, które nie są bardzo wymagające. Mogą się sprawdzić rośliny cebulowe, które nie należą do najbardziej wymagających. Trzeba jedynie znaleźć im odpowiednio nasłonecznione miejsce, bo to rośliny ciepłolubne, a także o umiarkowanej wilgotności gleby, aby cebule nie zaczęły gnić. Tutaj trzeba znaleźć odrobinę czasu na sadzenie jesienią i wysadzanie cebul na początku lata. Jedyne o czym jeszcze trzeba pamiętać to, by podlewać krokusy, czy tulipany w okresie suszy, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Pomiędzy roślinami cebulowymi warto zasadzić takie, które cieszyć będą oczy przez większość roku, a jednocześnie lubią podobne warunki glebowe.

Zaplanuj altanę i pergolę

Oczywiście czym byłby ogród bez altany. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego pięknego ogrodu, w końcu po to się go pielęgnuje, aby móc go podziwiać w przyjemnej atmosferze, a taką zapewnia mała architektura w ogrodzie. Warto dobrać styl altany do ogrodu. Jeśli decydujemy się na prowansalski ogród możemy wybrać bielone drewno. Z kolei w rustykalnym sprawdzą się altany w tradycyjnych brązach. Można wybrać również pergolę i zasadzić różę pnącą czy też powojniki. Ogród nabiera bardziej dekoracyjnego charakteru, jeśli zdecydujemy się na ogródek skalny z oczkiem wodnym. Oczywiście w tym przypadku trzeba wcześniej zaplanować wszystkie doprowadzenia wody i umiejscowienie pompy wodnej. Można przy okazji zaopatrzyć się w automatyczny system zraszania, który podleje nasz trawnik, w czasie suchych dni.

Blisko ogrodzenia możesz posadzić tuje

Jeśli chce się stworzyć prawdziwy azyl w swoim ogrodzie, a jest on ograniczony zwykłą siatką, można posadzić przy końcu działki tuje. Z czasem skutecznie zasłonią widok, a jednocześnie uczynią ogród zaplanowanym w bardziej geometryczny sposób. Oczywiście drzewka można przycinać nadając im bardziej owalny kształt. Innym pomysłem jest zdecydowanie się na żywopłot, który również skutecznie zasłania widok. Można go zaplanować przed płotem, jeszcze w granicach działki, co będzie się prezentować bardziej estetycznie w połączeniu z rabatami przy ścieżce prowadzącej do domu.

Zaplanowanie ogrodu to nie lada sztuka. Kluczem do mniejszej ilości chwastów i szkodników jest odchwaszczanie oraz zapewnienie ochrony przed kretami i nornicami w postaci siatki na krety. Dzięki temu można planować fantazyjne rozwiązania w swoim ogrodzie i ograniczyć wizyty nieproszonych gości, a także wyeliminować nieestetyczne kopczyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here