Jakie witaminy dla ciężarnej wybrać

Dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości witamin w czasie ciąży jest podwójnie ważne, ponieważ ma wpływ na samopoczucie i zdrowie przyszłej mamy, a także prawidłowy rozwój dziecka. W ich dostarczeniu pomaga urozmaicony jadłospis, a także witaminy dla kobiet w ciąży w formie suplementów diety.

Witamina D

Po pierwsze pamiętajmy, że wybór suplementu diety należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Pomoże on dobrać produkt dawkę oraz produkt o odpowiednim składzie.

Jedną z witamin, na które powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę, jest witamina D. Jej głównym źródłem jest synteza skórna, która zachodzi pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego w naszej strefie klimatycznej trudno jest o pokrycie zapotrzebowania tylko na podstawie syntezy skórnej. Niedobór witaminy D w czasie ciąży może prowadzić do obniżonej masy kostnej u dziecka, krzywicy, rozmiękania potylicy oraz zaburzeń w rozwoju zawiązków zębowych.

Mówiąc o witaminie D, warto podkreślić, że jej źródłem jest również żywność. Niestety pokrywa ona tylko około 20% zapotrzebowania na ten ważny składnik. Dobrym źródłem witaminy D są, m.in. tłuste ryby morskie. Dodatkowo zawierają one inny ważny składnik – wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 kluczowe dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka (znajdziemy je również w suplemencie diety MamaDha Premium+).

Kwas foliowy

Jakie jeszcze składniki powinny zawierać witaminy dla kobiet w ciąży? Obok witaminy D szukajmy w ich składzie kwasu foliowego – odgrywa on szczególnie ważną rolę w pierwszych tygodniach ciąży. Jego niedobór może prowadzić do wystąpienia groźnych wad rozwojowych.

Witaminy z grupy B

Dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości witamin z grupy B nie stanowi zazwyczaj większego problemu, o ile nasza dieta jest urozmaicona. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu (np. nietolerancja laktozy, dieta wegetariańska) eliminujemy z jadłospisu mleko i produkty mleczne i/lub jajka, mięso może pojawić się problem z dostarczeniem witaminy B12. Jest ona niezbędna, m.in. do produkcji krwinek czerwonych. Dlatego niedobór może prowadzić do niedokrwistości. Ponadto spełnia inne ważne funkcje, m.in. jest niezbędna do prawidłowej przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów oraz właściwego działania układu nerwowego.

Wybierając witaminy dla ciężarnej, zwróćmy uwagę również na to, czy zawierają witaminę B6. Ma ona pozytywny wpływ na wchłanianie magnezu dlatego, jest szczególnie ważna, jeśli zmagamy się z niedoborem tego pierwiastka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here