uchwyty na narzędzia

Utrzymywanie względnego porządku w warsztacie, garażu czy piwnicy poprzez przemyślaną organizację przestrzeni to sposób na poprawę wygody pracy, uzyskanie łatwiejszego dostępu do często używanych narzędzi oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa ich przechowywania. Jednym z najprostszych sposobów na sensowne zagospodarowanie wolnego miejsca są ścienne uchwyty na narzędzia, najczęściej mające formę listew z profilowanymi uchwytami lub zwykłych haczyków.

Wieszaki warsztatowe

Podstawową, najtańszą i jednocześnie najczęściej stosowaną formą uchwytów narzędziowych są zwykłe wieszaki metalowe. Najczęściej spotykamy się z ich wersją pojedynczą, ale w sprzedaży znajdziemy również większe zestawy składające się z kilku lub kilkunastu niezależnych haczyków przytwierdzonych do metalowych listew przeznaczonych do montażu ściennego – w tym wariancie zwykle wystarczy nawiercić dwa otwory pod listwę, a nie kilkanaście pod pojedyncze wieszaki. Takie uchwyty na narzędzia najczęściej wykorzystuje się do przechowywania sprzętów przystosowanych do zawieszenia (z uchwytem), a także odzieży roboczej, ręczników lub innych drobnych akcesoriów spotykanych w niemal każdym warsztacie. Specjalnymi wersjami wieszaków są ich wersje przystosowane do przechowywania drobnych akcesoriów do narzędzi – do bitów czy nasadek oraz listwy z uchwytami uniwersalnymi, przeznaczone do mocowania narzędzi ogrodniczych, mioteł, taczek czy innych dużych sprzętów.

Listwy magnetyczne

Specyficzną odmianą uchwytów do narzędzi metalowych, takich jak klucze płaskie, wiertła czy wkrętaki, są listwy magnetyczne. To sprytne rozwiązanie pozwalające zrezygnować ze stosowania tradycyjnych haczyków, ale dedykowane przechowywaniu jedynie lekkich narzędzi wykonanych z materiałów żelaznych. Magnetyczne uchwyty na narzędzia nie sprawdzą się, gdy szukamy rozwiązania dedykowanego przechowywaniu elektronarzędzi czy narzędzi ogrodniczych, takich jak łopaty, grabie, taczki czy miotły. Mimo wszystko stosowanie listew magnetycznych wciąż ma sens, zwłaszcza jeśli poszukujemy uniwersalne rozwiązania dedykowanego przechowywaniu stosunkowo lekkich, ręcznych narzędzi metalowych.

Szukając uchwytu narzędziowego do warsztatu, piwnicy czy garażu, możemy wybierać spośród kilku dostępnych opcji. Podstawowym wyborem są uniwersalne haczyki pojedyncze, ale znacznie ciekawą opcją wydają się długie listwy z kilkoma uchwytami specjalistycznymi, dedykowane przechowywaniu określonych kategorii narzędzi ręcznych, ogrodniczych czy elektronarzędzi. Możemy również sięgać po listwy magnetyczne na akcesoria metalowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here