Węże strażackie nie tylko dla strażaków

0
2101

Wąż strażacki to element, który obowiązkowo musi znaleźć się na wyposażeniu każdej jednostki straży pożarnej, dzięki nim możliwe jest sprawne i precyzyjne przeprowadzenie akcji gaśniczej. Część osób niezwiązanych z tematem może zapytać do czego wykorzystywane są węże strażackie. Otóż ich najważniejszym zadaniem jest podawanie wody oraz roztworów środków pianotwórczych jako środków gaśniczych. Ze względu na zastosowanie jak i to, z czego są zbudowane wyróżniamy dwa rodzaje węży pożarniczych, ssawne oraz tłoczone.

Węże ssawne służą jedynie do zasysania wody oraz środka pianotwórczego, współpracują z zasysaczami linowymi i autopompami pożarniczymi. Nie są przystosowane do pracy z bardzo dużym ciśnieniem. Węże tego typu wytwarza się z dwóch rodzajów gumy, pomiędzy nimi umiejscowiony jest stalowa spirala pełniąca funkcję tzw. kręgosłupa, całość może być dopełniona powłoką z tworzywa sztucznego lub włókna. Węże ssawne występują w trzech średnicach 75mm, 110mm i 150mm, a ich długość najczęściej nie przekracza 2,4m.

Wąż strażacki tłoczone służy do tłoczenia wody bądź środka pianotwórczego z motopompy do prądownicy, czyli urządzenia, z którego wydostaje się strumień wody lub innego środka gaśniczego. Ten rodzaj węży zbudowany jest z dwóch warstw, wewnętrznej i zewnętrznej. Warstwę wewnętrzną wytwarza się z gumy, żywicy termoutwardzalnej lub PCV. Natomiast warstwa zewnętrzna to koszulka z tworzywa, naturalnego lub sztucznego. Węże tłoczone produkuje się w średnicach: 25mm, 52mm, 75mm, 110mm, każda z średnic ma swoje zastosowanie i wykorzystuje się do różnych typów pożarów. Jeżeli chodzi o długość to możemy spotkać węże od 15 do 20 metrów.

Obydwa rodzaje węży należy odpowiednio konserwować, sprowadza się to do suszenia oraz ich czyszczenia po każdej akcji. Szkodliwe dla nich jest także nadmierne działanie promieni UV.
Należy pamiętać, że węże strażackie nie tylko wykorzystuje się do celów pożarniczych, swoje zastosowanie mają także przy powodziach, służą wtedy na przykład do wypompowywania wody z zalanych budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here