Właściwości magnetyczne niektórych materiałów znane są już od starożytności. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym zmianom ulegał także magnes, a właściwości pola magnetycznego powszechnie stosowane są do dziś. Uchwyty magnetyczne z rączką są konstrukcjami, które znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystują właściwości magnesu neodymowego o znakomitych parametrach, który jest w stanie utrzymać ciężar wielokrotnie większy od własnej masy.
Uchwyty magnetyczne z rączką to magnes zamknięty w metalowej obudowie. Najczęściej całość pokryta jest metalem nierdzewnym na bazie niklu, co daje ogromne możliwości zastosowania. Konstrukcje uchwytów zakończone są tuleją z gwintem wewnętrznym. Pozwala to zamontować element do wybranej konstrukcji lub przykręcić wysięgnik do uchwytu. Różna siła udźwigu magnesu i kąt ułożenia konstrukcji ułatwiają dobór elementu odpowiedniego do charakteru przeprowadzanych prac.
Gdzie można stosować uchwyty magnetyczne z rączką?
Z uwagi na sporą moc udźwigu i charakterystyczną konstrukcję uchwyty magnetyczne z rączką są stosowane głównie w przemyśle. Najczęściej można spotkać je w przedsiębiorstwach zajmujących się segregacją odpadów metalowych. Cechy magnesu wykorzystywane są do odseparowania metali żelaznych od kolorowych. Konstrukcja sprawdzi się zarówno na etapie skupu surowców, jak i w zakładach zajmujących się przetwórstwem.
Gwintowany uchwyt często wykorzystywany jest do mocowania pręta, który zwiększa wysięg magnesu. Wówczas uchwyty magnetyczne z rączką stanowią doskonały sposób na poszukiwanie elementów metalowych w środowisku wodnym nieprzezroczystym. Mogą się przydać przy przeszukiwaniu dna naturalnych zbiorników wodnych. Znajdują zastosowanie również do wydobywania elementów z wanien galwanizacyjnych, zbiorników z olejem czy płynem o charakterze agresywnym. Wówczas doskonale zda egzamin antykorozyjna obudowa i powłoka magnesu.
Zalety magnesów neodymowych
W uchwytach magnetycznych stosowane są najczęściej magnesy neodymowe. Materiał ten powstaje z połączenia żelaza, boru i pierwiastka neodymu. Dzięki zaawansowanym procesom metalurgicznym i łączeniu materiałów pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia powstaje wydajny oraz trwały materiał. Dzięki jego zastosowaniu uchwyty są w stanie przytrzymać materiał wielokrotnie cięższy od ich własnej masy. Spora moc sprawdza się także w sytuacjach, kiedy przyciągany element jest w środowisku wodnym lub otaczają go elementy niemagnetyczne. Szczególnie cenne jest to w czasie szukania metali żelaznych w składzie produktów z blachy kolorowej.