Teatr otwarty także dla najmłodszych

Bardzo często teatr nie jest uznawany za miejsce dobre dla dzieci – jego powaga, konieczność zachowania ciszy, poważne tematy mogą być dla rodziców przeszkodą w pojmowaniu go jako rozrywka przeznaczona również dla najmłodszych.

Teatry dla dzieci stają się coraz popularniejszą alternatywą dla kina. Wciągające spektakle poruszające interesujące dla najmłodszych tematy i odgrywane na żywo role są niezwykłym przeżyciem dla każdego malucha.

Dzisiaj w całej Polsce można korzystać z ofert teatralnych przeznaczonych również dla dzieci. W Warszawie działa między innymi Teatr Małego Widza, który prezentuje spektakle dla widzów już od pierwszego roku życia, ale w swoim repertuarze ma także mnóstwo ciekawych sztuk dla starszych dzieci.

Teatr powstały z myślą o najmłodszych

Spektakle dla najmłodszych nie posiadają rozbudowanej fabuły – koncentrują się za to na ruchu, dźwiękach i kolorach i dzięki temu aktywują zmysły, pomagając w ich rozwoju. Te dla starszaków są już oparte o fascynujące historie, w tym także o popularne baśnie dla najmłodszych. Oczywiście, sztuki są również bezpieczne dla dzieci i wolne od przemocy.

Jednak teatr dla dzieci to nie tylko ciekawe fabuły dopasowane do dziecięcych potrzeb. Także warto wskazać, że w teatrach tych na ogół na próżno szukać tradycyjnego rozdziału na scenę i na widownię – to nie tylko sposób na zburzenie muru między aktorem a widzem. Dzięki temu maluchy mogą także wygodniej oglądać sztukę bez zadzierania głowy w górę.

W teatrach dla dzieci nie wygasza się też całkowicie światłą i nie spotyka się głośnych dźwięków, które mogłyby przestraszyć małych widzów. Dla rodziców i opiekunów przygotowuje się też specjalne zaplecza, dzięki którym można bez problemu nakarmić czy przewinąć dziecko.

Warsztaty teatralne – szansa na bliższe poznanie teatru

Aby teatr stał się dla małych widzów jeszcze bardziej przyjaznym miejscem, organizowane są również różnorodne warsztaty teatralne dla dzieci.

W ich trakcie uczestnicy mogą nie tylko zapoznać się z działalnością teatru za kulisami, ale również mogą wcielić się w rolę aktorów na scenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here