Rozliczenie PIT 2020

Każdego roku terminy rozliczenia PIT podatkowej mijał wraz z końcem kwietnia. W 2020, ze względu na globalną pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID 19 i związane z nią utrudnienia, urzędy skarbowe przedłużyły ten czas o miesiąc. To oznacza, że osoby, które z różnych względów nie mogły zająć się tym wcześniej, obecnie mają aż półtora miesiąca na to, by nadrobić zaległości. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat rozliczeń z urzędem skarbowym i wyjaśnić, kto powinien ją złożyć oraz jak uniknąć ewentualnych związanych z tym problemów.

  1. Rozliczenie deklaracji PIT. Kiedy zrobić to samodzielnie?
  2. Rozliczenie PIT za 2019 rok z systemem Twój e-PIT
  3. Program do rozliczenia PIT 37. Szybciej, prościej i wygodniej

Rozliczenie deklaracji PIT. Kiedy zrobić to samodzielnie?

Od zeszłego roku Polacy nie mają obowiązku samodzielnego uzupełniania i składania deklaracji podatkowej. Robi to za nich system informatyczny fiskusa, wykorzystując w tym celu dane dostarczone przez pracodawców – termin ich nadesłania minął z końcem stycznia. Problem jednak w tym, że automatyczne rozliczenie nie bierze pod uwagę ulg podatkowych oraz nie pozwala na złożenie deklaracji wspólnie z małżonkiem. Kolejna trudność to przekazanie 1 procenta podatku na cele charytatywne. System automatycznie przekazuje je na cel wskazany w ostatniej złożonej deklaracji. Jeśli więc w tym roku chcielibyśmy wesprzeć inną fundację czy organizację, musimy złożyć korektę.

Rozliczenie PIT za 2019 rok z systemem Twój e-PIT

Taką możliwość daje nam opracowany przez fiskus dla płatników PIT 37 system Twój e-PIT. Pozwala on na sprawdzenie wypełnionej wstępnie deklaracji, a następnie wprowadzenie ewentualnych zmian, takich jak informacje o przysługujących ulgach, przekazanie 1 procenta podatku oraz rozliczenie wspólnie z małżonkiem. System ten ma jednak poważną wadę. Mogą bowiem skorzystać z niego jedynie osoby posiadające profil zaufany oraz dysponujące ubiegłorocznym rozliczeniem. Jeśli więc nie korzystamy ze wspomnianego rozwiązania lub zgubiliśmy zeszłoroczną deklarację, nie zalogujemy się do systemu.

Program do rozliczenia PIT 37. Szybciej, prościej i wygodniej

Czy jednak musi to oznaczać, że w takiej sytuacji jesteśmy skazani na rozliczenie się według danych pozyskanych przez urząd skarbowy lub samodzielne, ręczne wypełnienie deklaracji? Na szczęście nie. Wypełnianie deklaracji PIT będzie znacznie łatwiejsze, jeśli wykorzystamy w tym celu program obsłuugujący PITy 2020. Co ważne, unikniemy w ten sposób błędów, o które niestety nietrudno, jeśli samodzielnie dokonujemy rozliczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here