Psycholog kliniczny to osoba, którą interesują choroby oraz mechanizmy odpowiedzialne za funkcjonowanie naszego umysłu. Psycholog kliniczny jest kierunkiem który jest dostępny dla studentów psychologii. Jest to jedna ze specjalizacji. Powstanie tej specjalizacji datuje się na końcówka XIX wieku. Od tego czasu psychologia bardzo się rozwinęła i obecnie psychologów spotykamy nie tylko na oddziałach psychiatrycznych ale również na oddziałach internistycznych albo onkologicznych.
Czym zajmuje się psycholog Kliniczny?
Przede wszystkim w kręgu zainteresowań psychologa Klinicznego znajdują się wszelkiego rodzaju zależności i związki które wpływają i oddziałują na psychikę człowieka. Psychologia kliniczna ma wiele wspólnego z psychiatria. Jedna i druga specjalizacja chorobami związanymi z umysłem. Psycholog kliniczny zajmuje się takimi problemami które mogą znacząco wpływać na zachowania człowieka. Psychika człowieka jest bardzo złożona i wpływ na jej nieprawidłowe funkcjonowanie mogą mieć na przykład przewlekłe choroby, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie są związane z umysłem. No takich chorób zaliczymy na przykład niewydolność serca lub cukrzycą.
Wszelkiego rodzaju choroby oraz ograniczenia własnego ciała mogą powodować rozwój problemów związanych z naszym umysłem. Do najpopularniejszych takich zaburzeń należą depresję oraz zaburzenia lękowe. Taki rodzaj schorzeń wyjaśnia dlaczego psycholog kliniczny znajduje się na oddziałach na przykład onkologicznych. W takich miejscach psycholog kliniczny ma za zadanie oprócz wykrywania zaburzeń psychicznych także poszukiwanie i wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Do tego tematu jeszcze zwątpienia.
Specjalistów z dziedziny psychologii klinicznej znajdziemy również w innych miejscach niż szpitale. Na przykład w pogotowiu opiekuńczym albo różnych ośrodkach, które zapewniają interwencję w sytuacjach kryzysowych. Dzieje się tak ponieważ Psychologia kliniczna wada działanie umysłu w różnych sytuacjach, również takich trudnych i stresujących.
Na czym polega praca psychologa klinicznego?
Praca psychologa klinicznego oraz zakres jego obowiązków w dużej mierze zależy od tego W jakim miejscu on pracuje. Zupełnie inaczej wygląda praca psychologa w szpitalu, gdzie zazwyczaj jego obowiązkiem jest wspieranie pacjentów. Nie chodzi tu o osoby z zaburzeniami psychicznymi lecz ciężko chore. Często psycholog kliniczny pomaga ludziom w których diagnozowane są choroby przewlekłe. Wcale nie muszą to być choroby śmiertelne, ale takie, które będą już z tym człowiekiem do końca życia. Jeżeli ktoś dowiaduję się, że do końca życia będzie musiał na przykład brać tabletki lub być dializowanym wówczas wiele osób najzwyczajniej w świecie się załamuje. W takim momencie pomoc psychologa często jest bardzo przydatna. Dzięki rozmowie z psychologiem pacjent ma szansę na wyjawienie swoich obaw oraz trosk a z drugiej strony psycholog kliniczny może mu pomóc.
Drugim miejscem gdzie często Spotkać można psychologów klinicznych to wszelkiego rodzaju działania terapeutycznejednak aby móc prowadzić takie zajęcia, należy być odpowiednio do nich przygotowanym i mieć właściwe uprawnienia. Ocena stanu psychicznego zazwyczaj polega na wypełnianiu specjalnych testów psychologicznych, które to dają odpowiedź na wiele pytań związanych z poszczególnymi pacjentami.
Często jest tak, że psycholog Kliniczny przekazuje lekarzowi prowadzącemu konkretnego pacjenta swoje wnioski i obserwacje. Dzięki takiej współpracy czasami można zmienić sposób leczenia albo prowadzenia terapii konkretnych pacjentów. Tak wygląda praca psychologa klinicznego w szpitalach
Jak zostać psychologiem klinicznym?
Jeżeli chcemy zostać psychologiem klinicznym to należy wybrać się na studia z kierunkiem psychologii. Następnie wybieramy jedną ze specjalności jaką właśnie jest psychologia kliniczne. Kiedy już zakończymy proces nauki możemy rozpocząć pracę w tym zawodzie. Psycholog kliniczny jest bardzo ważnym ogniwem w leczeniu pacjentów i prowadzeniu terapii. Pomimo, że wspiera on leczenie to nie może decydować o leczeniu farmakologiczne. Może prowadzić na przykład pewne formy terapii.
Podsumowanie
Pacjenci na oddziałach szpitalnych często potrzebują wsparcia. Zazwyczaj to wsparcie potrzebne jest w sytuacji kiedy dowiadują się o swojej przewlekłej chorobie. Czasami jednak inne czynniki wpływają na potrzebę pomocy psychologa. Zwłaszcza u osób, które mają problemy z różnymi uzależnieniami. W takich sytuacjach do działania właśnie wchodzi psycholog kliniczny. To on pomaga w prowadzeniu leczenia. Co prawda nie może on decydować o leczeniu farmakologicznym jednak często jest w ścisłym kontakcie z lekarzem prowadzącym konkretnego pacjenta. Można powiedzieć, że jest on łącznikiem pomiędzy lekarzem a pacjentem. Taka forma kontaktu jest bardzo wygodna zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Z tego powodu obecność psychologów klinicznych na oddziałach szpitalnych jest bardzo przydatna.