Psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcyWłaściwie można powiedzieć, że wcześniej czy później każdego rodzica dopada pewien wychowawczy kryzys. Zastanawiasz się czy dobrze wypełnia swoją rolę, czy może jednak dla dziecka nie jest wystarczającym wsparciem, a może dziecko ma jakieś problemy? Z takimi problemami najlepiej jest zwrócić się do psychologa dziecięcego. W każdej szkole jest psycholog dziecięcy, który pomoże nam rozwiązać wiele problemów z naszym dzieckiem. W tym artykule postaram się poruszyć kilka tematów, które są najczęściej powodem wizyty u rodziców u psychologa dziecięcego.

Zapewne sporo osób zastanawia się kim jest psycholog dziecięcy. Sama już nazwa wskazuje, że jest to osoba która współpracuje zarówno z dziećmi jak i ich rodzicami. Oczywiście idąc do takiego specjalisty oczekujemy, że ma on bardzo dużą wiedzę na temat w pracy z dziećmi. Oczywiście oczekujemy również doświadczenia jak i niezbędnego w takiej pracy warsztatu. Psycholog zanim zacznie wracam z dziećmi musi ukończyć  pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Oczywiście psycholog dziecięcy, który pracuje w szkole musi spełniać te wszystkie przesłanki i możemy być właściwie spokojni, że nie jest oszustem.

Szukamy psychologa dla dziecka?

Oczywiście zazwyczaj jednym z podstawowych problemów, kiedy szukam jakiegoś specjalisty jest jego znalezienie i ocena. Jeżeli chodzi o dzieci w wieku szkolnym chyba najprościej jest umówić się z urzędującym w szkole psychologiem szkolnym. Taki psycholog dla dziecka jest zdecydowanie najbardziej wiarygodny a do tego morze z dzieckiem porozmawiać praktycznie w każdej chwili. Może obserwować dziecko podczas przerwy szkolnej jak i zabawy z innymi uczniami.

Jeżeli jednak z jakieś przyczyny nie chcemy decydować się na psychologa szkolnego, to możemy udać się do poradni psychologicznej. Poradnie takie działają zarówno w ramach kontraktu NFZ jak i również praktyk prywatnych. Ze względu na to że temat jest delikatny, czasami warto jest porozmawiać z bliskimi znajomymi lub z kimś z rodziny, być może mieli oni kontakt z takim psychologiem. Jeżeli chodzi o zdrowie naszych dzieci zazwyczaj Staramy się znaleźć jak najwyższej klasy specjalistów, nie inaczej jest jeżeli chodzi o psychologa dziecięcego.

Z jakimi problemami do psychologa dziecięcego?

Zapewne wielu rodziców zastanawiasz się nad takim pytaniem, nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Najprościej jest to podsumować słowami, że teoretycznie możemy do psychologa dziecięcego zgłosić się z wszelkimi problemami jakie nas trapią. Począwszy od pytania o rozwój naszego dziecka poprzez problemy wychowawcze zarówno w domu jak iw szkole oraz problemy rodzinne.Oczywiście powinniśmy mieć na uwadze to, że im bardziej złożony jest problem, im większa jest jego skala, tym większej wiedzy i doświadczenia musimy oczekiwać od psychologa. Po pierwsze oczekujmy odpowiedniego przygotowania i doświadczenia, po drugie wiedzy. Całkiem inaczej musi być przygotowany psycholog do pracy z dziećmi w domu dziecka a całkiem inaczej do pracy z dziećmi w przedszkolu czy też zwykłej szkole. Jeszcze inne kwalifikacje musi mieć psycholog, który pracuje na przykład w domu poprawczym. Z drugiej też strony nie popadajmy ze skrajności w skrajność, nie każda sprawa wymaga tego aby iść z naszym dzieckiem do psychologa. Musimy to rozróżniać, zwłaszcza gdy na przykład nasze dziecko jest w okresie dojrzewania typowym dla jego wieku, wówczas to sobie wystawimy świadectwo niezbyt mądrych rodziców.

Przygotowanie do wizyty?

Zanim idziemy na umówioną wizytę powinniśmy mieć ustalone to czy na tą wizytę mamy przyjść sami czy też mamy wziąć ze sobą dziecko. Jest to o tyle istotne, że często jest tak, że na pierwszej wizycie psycholog stara się poznać punkt widzenia rodziców, zbiera od nich wszelkie możliwe dane oraz próbuję ustalić cel jaki chcą osiągnąć. Na takim spotkaniu bez dziecka również opracowywane są metody pracy psychologa i rodziców. Dopiero kiedy zostaną zrobione takie ustalenia zabiera się na kolejną wizytę już dziecko.Czasami bywa tak, że dziecko jest już proszone na pierwszą wizytę. W takiej sytuacji koniecznie powinniśmy nie uprzedzić, że może być sytuacja w której zostanie poproszone rozmowę sam na sam z psychologiem. Z drugiej strony może być sytuacja, że to rodzic zostanie poproszony o rozmowę z sam na sam. Dobrze wówczas aby był ktoś kto będzie w stanie zaopiekować się dzieckiem. Dlatego idealne rozwiązanie jest takie, aby to oboje rodziców było na takim spotkaniu.

Podczas przygotowywania się do wizyty możecie spisać jako rodzice Najważniejsze tematy, które was nurtują i o której chcecie porozmawiać. Zapewne podczas takiej rozmowy zostanie poruszony temat zdrowia dziecka, jego rozwoju.

Oczywiście taka sytuacja może być stresujące zarówno dla dorosłych jak i dla dziecka, nie ma w tym niczego dziwnego. Trzeba to spokojnie przeżyć.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here