Co robi psycholog

Co robi psychologWizyta u psychologa w zdecydowanej większości społeczeństwa wywołuje niezbyt przyjemne objawy. Każdy boi się ingerencji w jego umysł. Przyczyny dla których odwiedzamy psychologa są bardzo różne i warto się nad nimi zastanowić. Do najczęstszych przyczyn z których powodu trafiamy do psychologa zaliczymy stany lękowe, różnego rodzaju depresję, w sytuacji gdy nie potrafimy poradzić sobie ze stresem, nie możemy się wyspać i cierpimy na bezsenność. Kiedy już zdecydujesz się na wizytę u psychologa często jest tak że nie do końca wiemy jak się zabrać do tej wizyty. Zastanawiasz się czego będzie od ciebie chciał psycholog, co robi psycholog i w jaki sposób będzie starał się nam pomóc.

Pierwsza wizyta u psychologa-jak przygotować się do wizyty u psychologa

Psycholog w życiu bardzo wielu ludzi jest niezmiernie ważną osobą, jest to bardzo szczególny lekarz. Zdecydowana większość dobrych psychologów podczas badania pacjentów nie bazuje jedynie na tym co wniosła z uczelni, ale na swoich wieloletnich doświadczeniach. Dobry psycholog ma zdolność zobaczenia tego co nie zostało powiedziane przez pacjenta. Często właśnie to co pacjenci próbują ukrywać przed psychologiem jest najważniejszym elementem całej układanki niezbędnym do prawidłowego wyleczenia człowieka. Psycholog swoje wnioski wyciągach zarówno na podstawie rozmowy jak i również na podstawie zachowania się pacjentów w jego gabinecie.Jeżeli do psychologa wybieramy się po raz pierwszy warto jest się do takiej wizyty przygotować. Nie mówię tutaj aby wypisać sobie wszystkie nasze dolegliwości, i postarać się je wyrecytować na kozetce. Chodzi o dogłębne zastanowienie się nad tym co nam w życiu przeszkadza, z czym sobie nie możemy poradzić i powiedzenie o tym naszemu psychologowi. Warto jest poświęcić kilka minut na to żeby zastanowić się co nam w naszym życiu  przeszkadza, co chcielibyśmy zmienić, a co wyeliminować z naszego codziennego życia. Pierwsza wizyta u psychologa to zazwyczaj jedynie wstęp do dalszych rozmów które będziemy regularnie przeprowadzali. Zdecydowanie nie powinniśmy oczekiwać od psychologa, że po pierwszej wizycie ustąpią wszelkie nasze problemy a my będziemy od tej chwili chodzić już tylko i wyłącznie radośni.

Stawianie diagnozy

Pierwsza wizyta u psychologaDo psychologa chodzimy oczywiście po to aby pomógł nam rozwiązać nasze problemy. Jednak aby to osiągnąć konieczne jest najpierw postawienie diagnozy. Samo rozpoznanie choroby może zająć trochę czasu, pacjent nie powinien oczekiwać tego już na pierwszej wizycie. Wiele osób do psychologa trafia ty ma problemy z zasypianiem. Spadek motywacji, depresja Czy też stany lękowe połączone z problemem z zasypianiem mogą oznaczać znacznie poważniejsze choroby na tle psychicznym. Z całą pewnością po pierwszej wizycie u psychologa nie usłyszymy diagnozy, żaden psycholog nie podejmie się takiej oceny aby stwierdzić na co cierpimy.

Proces analizy trwa dość długo ponieważ problemy natury psychicznej należy dokładnie zbadać, wynika to z faktu że pacjent czasami chętnie mówi o swoich problemach ale inne próbuję ukryć świadomie czy też nieświadomie, jednak wpływa to na ocenę całości sytuacji. Dlatego aby postawić prawidłową diagnozę psycholog musi dotrzeć również do tych wiadomości które pacjent próbuje ukryć

Szykują się do wizyty u psychologa powinniśmy pamiętać, że będzie on się nas pytał o rzeczyStaramy się zapomnieć. Z całą pewnością wielu osobom sprawi to trudność. Jednak pamiętajmy, że Przekraczając próg gabinetu psychologa wchodzimy tam po to aby uzyskać pomoc, po drugie nie musimy się obawiać że nasze tajemnice wyjdą na jaw. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Zdecydowanie nie ma sensu kłamać u psychologa ponieważ wypacza to sens rozmowy z nim.

Lęki przed wizytą u psychologa

Wiele osób boi się wizyty u psychologa,jest to naturalne ponieważ wiele osób w sposób naturalny ma zaprogramowane w swoim mózgu lęk przed byciem ocenianym przez inne osoby. Nie ma w tym zupełnie niczego dziwnego. wiele osób wyobrażasz sobie u psychologa, jako osobę która jest wręcz nadczłowiekiem. Odbieramy go jako osobę bardzo przenikliwą  jednocześnie dysponującą ogromną wiedzę na temat problemów ludzi. Takie połączenie powoduje, że nie zawsze czujemy się komfortowo w obecności psychologa. Boimy się również, że psycholog będzie nas oceniał, być może będzie chciał nas krytykować a nawet zauważymy u niego oznaki dezaprobaty na nasze zachowanie. Oczywiście jednak nie jest prawda, psycholog jest doskonałym słuchaczem i z całą pewnością nie będzie nas oceniał.

Kolejnym powodem dla którego nie chcemy chodzić do psychologa jest lęk o to w jaki sposób zostaniemy odebrali przez nasze otoczenie, gdy wyjdzie na jaw że korzysta z pomocy psychologa. Co prawda odbiór ludzi korzystających z pomocy psychologa przez społeczeństwo powoli się zmienia, jednak nadal wiele osób nie rozróżnia psychologa od psychiatry i to jest powodem licznych nieporozumień i wstydu.

Sytuacja jednak powoli się zmienia na plus, coraz więcej ludzi korzysta z pomocy specjalistów a to powoduje, że i inni zaczynają korzystać, dostrzegać zalety takiej pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here