Montaż fotowoltaiki

Montaż fotowoltaiki na własnym dachu i pozwolenie na to, żeby słońce przekazywało energię do zasilenia twojego domu, jest pomysłem na optymalizację wydatków i minimalizowanie kosztów. Obecnie każdego stać na realizację marzenia o posiadaniu własnej elektrowni słonecznej. Jak to możliwe? Wystarczy przeczytać artykuł, żeby się dowiedzieć.

Jak wybrać ekipę do montażu fotowoltaiki, żeby nie żałować?

Duża ilość ekip realizujących montaż fotowoltaiki jest dla nas jednocześnie pozytywna i negatywna. Sytuacja taka powoduje, że musimy bronić się przed nieuczciwymi firmami, którym w gąszczu ewentualnych wykonawców łatwiej jest się ukryć.Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie referencji, czyli, jak długo funkcjonuje firma, ile wykonała instalacji oraz czy można którąś zobaczyć i ewentualnie porozmawiać z właścicielem? Najlepszym doradcą biedzie ktoś, komu wykonano już taką usługę i będzie mógł odnieść się bezpośrednio do firmy, która realizowała montaż fotowoltaiki.

Dlaczego jest tak dużo różnych podzespołów?

Systemy fotowoltaiczne oferowane na dzisiejszym rynku są tak różne ze względu na mnogość firm produkujących podzespoły. Wydawać by się mogło, że każda z nich oferuje całkiem coś innego, lecz nie jest to do końca prawda. Przeglądając oferty, warto zatrzymać się przy modułach PV. Ilość KWp pojedynczego modułu wskazuje tylko na jego wielkość, gdyż wydajność modułów z m2 jest raczej podobna i jeżeli wg specyfikacji jakiś moduł ma 30% większą wydajność, jest po prostu większy niż inne. Wielkość modułu nie jest bez znaczenia, w przypadku instalacji dachowych ciężko jest wciągać ciężkie i większe obiekty, w czasie montażu występuje więcej możliwości uszkodzenia podzespołów.Inwertery produkowane są przez kilka znaczących się firm i jeżeli posiadają potrzebne certyfikaty oraz odpowiednie parametry potwierdzone badaniami to producent ma tu niewielkie znaczenie.Czyli mnogość podzespołów wynika z rosnącego popytu, który zaspokajany jest przez kolejne firmy wprowadzające na rynek kolejne produkty, ale zbytnich różnic bym w nich raczej nie szukał.

Jak nie dać się zwariować?

Jeżeli już zapadła decyzja o montażu fotowoltaiki i oferty leżą na stole, należy podejść do nich na chłodno. Informacje dostępne na ich temat niektórych firm pozwolą, odrzuć te, które mają dużo negatywnych opinii.Następnie z reszty powinno wyrzucić najdroższą i najtańszą i dopiero spośród pozostałych wybrać tę, która posiada interesujące parametry, czyli dostępny serwis, monitoring systemu PV i inne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here