ostropest

Olej z ostropestu powinny stosować zwłaszcza osoby, które zmagają się z problemami z wątrobą, ponieważ olej ten obniża poziom cukru we krwi, a nadto stabilizuje cholesterol. Ponadto, ma on działanie przeciwzapalne oraz antyutleniające, dlatego też jest on często wykorzystywany podczas leczenia chorób skórnych. Badania potwierdziły również jego działanie antynowotworową. Jest on polecany także osobom chory na chorobę alkoholową, ponieważ doskonale zwalcza on marskość wątroby. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat.

Olej z ostropestu i jego zastosowanie kulinarne

Olej ten może być w kuchni wykorzystywany zarówno na zimno, jak również na ciepło. Jednakże, przy tym koniecznie musimy pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem nie można poddawać go obróbce termicznej, gdyż wówczas straci swoje cenne właściwości. Doskonale komponuje się on z warzywami, z makaronem, jak i z mięsem. Jest bardzo dobry w smaku, a zapachem przypomina zioła. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby go spożywać bez żadnych dodatków. Możemy go również dawać do owsianki, do koktajli, czy też do jogurtów. Można dawać go też do zupy, ale już po ugotowaniu.

Olej z ostropestu – właściwości zdrowotne

Olej z ostropestu szeroko znany jest jako lek na wątrobę i na nerki, ponieważ wątrobę oczyszcza z toksyn, a ponadto obniża poziom złego cholesterolu, jak i poziom cukru we krwi. Jeżeli będzie on stosowany regularnie, to pozwoli pozbyć się marskości wątroby, a przy tym ureguluje rytm wypróżnień. Jak już wspomniano wyżej, olej ten ma właściwości antynowotworowe, dzięki temu że pozwala pozbyć się wolnych rodników. Może być on również wykorzystywany podczas infekcji, ponieważ łagodzi zapalenie krtani, gardła oraz dziąseł.

Ponadto olej z ostropestu ma bardzo dobry wpływ na skórę. Bardzo często jest on wykorzystywany do zwalczania stanów alergicznych skóry typu atopowego, trudno gojących się ran, czy też oparzeń. Wyróżnia go działanie regeneracyjne, przeciwzapalne oraz odkażające. Jest on stosowany także przy hamowaniu krwawień z narządów rodnych u kobiet.

Dawkowanie oleju z ostropestu i przeciwwskazania do jego stosowania

Ten właśnie olej, możemy profilaktycznie spożywać w formie doustnej, jednakże jego maksymalna dawka nie powinna przekraczać dwóch łyżeczek dziennie. Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do stosowania oleju z ostropestu, to możemy wymienić tutaj nadmierne wydzielanie żółci żołądkowej, równoczesne stosowanie leków antykoncepcyjnych, loków przeciwzakrzepowych i niektórych leków antydepresyjnych. Z oleju z ostropestu zrezygnować również powinny osoby w ciąży i karmiące piersią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here