Jak wybrać krzesełko do karmienia

Każdy świeżo upieczony rodzic zastanawia się nad tym, jak karmić dziecko i kiedy może ono zacząć spożywać posiłki we własnym krzesełku.

Wybór produktów tego typu na rynku jest olbrzymi i czasami trudno znaleźć rozwiązanie, które zapewnia komfortowe warunki do jedzenia, a także gwarantuje bezpieczeństwo dla maluchów.

Na co trzeba zwracać uwagę, gdy wybiera się krzesełko do karmienia dziecka? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Kiedy można zacząć karmić dziecko w krzesełku?

Pierwszym pokarmem, który podaje się dziecku, jest oczywiście mleko (matki lub modyfikowane). Stałe produkty wprowadza się stopniowo, najczęściej w chwili gdy pojawiają się już pierwsze zęby, a dziecko osiąga wiek około 7-8 miesięcy. Niekiedy dochodzi do tego jednak znacznie wcześniej – gdy maluch szybciej się rozwija lub wymaga tego dieta.

Czy już w tym momencie można posadzić dziecko w krzesełku do karmienia? Specjaliści zgodnie twierdzą, że taka metoda podawania posiłków maluchom jest bezpieczna dopiero wtedy, gdy dziecko już samodzielnie siedzi. Najczęściej dochodzi do tego właśnie około 8 miesiąca życia i jest to najbezpieczniejszy moment na umieszczenie malucha w krzesełku.

Krzesełko do karmienia – jedzenie samodzielne czy łyżeczką?

Krzesełka wykorzystuje się w różnych metodach karmienia. Rodzice chętnie używają ich, gdy podają dziecku papki lub pokarmy stałe przy pomocy łyżeczki. Daje im to komfort oraz znacząco ułatwia cały proces.

Krzesełka stosuje się także powszechne w niezmiernie ostatnio popularnej metodzie BLW. Co to takiego? To rozwiązanie, w którym dziecko otrzymuje wybór i może decydować, co chce zjeść. Samo też chwyta produkty spożywcze do rączki i wkłada je do buzi.

Podstawowe cechy krzesełek do karmienia

Dostępność różnych modeli krzesełek do karmienia na rynku jest olbrzymia. Różnią się wielkością, funkcjami oraz wyglądem. Pozwala to dobrać odpowiednie rozwiązania do indywidualnych wymagań maluchów, a przecież wiadomo, że każde dziecko jest zupełnie inne i ma odmienne potrzeby. Szeroką ofertą krzesełek posiada sklep https://www.wozki-foteliki.pl/.

Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka cech krzesełek do karmienia, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

Regulacja wysokości krzesełka i głębokości siedziska

Krzesełko do karmienia to nie mebel kupowany na krótki czas. Wiele maluchów korzysta z nich przez długie miesiące. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są modele, pozwalające na prostą i wygodną regulację wysokości krzesełka i głębokości siedziska.

W ten sposób rośnie ono razem z maluchem i można z niego wygodnie korzystać w różnych warunkach – zarówno wtedy, gdy chce się dosunąć krzesełko do stołu lub pragnie się karmić dziecko samemu siedząc na fotelu lub podłodze.

Gwarancja prawidłowej postawy i bezpieczeństwa

Dobre krzesełko do karmienia musi zapewniać prawidłową postawę dziecka. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy oparcie wspiera plecy na wysokości łopatek oraz czy krzesełko ma podpórkę na stopy.

W przypadku całkiem małych dzieci niezmiernie praktyczne bywają także pasy, chroniące malucha przed przypadkowym wypadnięciem.

Stabilność w każdych warunkach

Mało które dziecko jest w stanie wytrzymać przez dłuższy czas bez ruchu. Krzesełko do karmienia musi być zatem solidne i stabilne. Dzięki temu nie dojdzie do groźnego przechylenia się całej konstrukcji, co mogłoby doprowadzić do niebezpiecznego upadku.

Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku metody BLW, gdy maluch jest cały czas w ruchu i samodzielnie wybiera z talerzyka lub tacki produkty do zjedzenia.

Nakładka na krzesełko – dopasowana do potrzeb

Niezmiernie praktycznym elementem bywa specjalna nakładka z tacką na krzesełko. To na niej kładzie się miseczkę, kubeczek z piciem. Na niej umieszcza się produkty do wyboru w metodzie BLW.

Czym powinna się wyróżniać taka nakładka? Przede wszystkim musi być wystarczająco duża, żeby bez trudu zmieścić na niej cały posiłek. Szczególnie przydatne bywają modele z wgłębieniami na kubeczek oraz z podniesionymi krawędziami. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko rozchlapania wody lub soku, a poszczególne produkty nie spadają tak łatwo na podłogę podczas jedzenia.

Wygodna i bezpieczeństwo podczas karmienia

Praktycznych krzesełek do karmienia jest naprawdę wiele. Wybór idealnego powinien być podyktowany predyspozycjami dziecka oraz wybraną metodą podawania posiłków.

W każdym przypadku warto jednak stawiać na rozwiązania certyfikowane, solidne, gwarantujące bezpieczne i wygodne do siedzenia. Dzięki temu maluch zyska idealną przestrzeń do rozwoju i poznawania świata, również w zakresie kulinariów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here