Co warto wiedzieć przed zakupem nasion

Zakup nasion to bardzo ważny element przygotowań do nowego sezonu ogrodniczego, ponieważ bezpośrednio wpływa na jego końcowy wygląd latem i na jesień. Nie jest to jednak łatwe zadanie, o czym doskonale wiedzą doświadczeni ogrodnicy. Przedstawiamy zatem popularne rady, do których powinniśmy się zastosować przy zakupie nasion w dowolnym miejscu – w stacjonarnym sklepie ogrodniczym lub online.

Dobrej jakości nasiona to najlepsza inwestycja w naszym ogródku

Na nasionach nie warto oszczędzać. Dotyczy to nie tylko pieniędzy, ale również czasu. Lepiej dokładnie przemyśleć swój wybór i przygotować się do zakupów już wcześniej. Jeśli nie mamy jeszcze zaplanowanych rabat, to postarajmy się chociaż ograniczyć listę zakupów nasion warzyw i kwiatów do racjonalnych ilości. Można sobie ułatwić zadanie poprzez przygotowanie listy. Dzięki temu, gdy wybierzemy się do sklepu stacjonarnego, sprawniej dokonamy zakupów i nie zagubimy się w gąszczu odmian i kolorów. Lista może również pomóc w przypadku zakupów online, ponieważ w przypadku sklepów z bardzo bogatą ofertą sprzedaży, nawet prawidłowo dobrane filtry nie pozwolą przyspieszyć poszukiwania potrzebnych produktów. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretny rodzaj nasion, a nie poszukujemy inspiracji, wyszukujemy konkretną frazę i dokonujemy zamówienia. To takie proste!

Co bierzemy pod uwagę kupując nasiona?

kupując nasiona

Na to, czy będziemy zadowoleni z efektów naszej uprawy, wpływ mają oczywiście nie tylko nasiona warzyw czy kwiatów, ale też warunki glebowe i nasze wysiłki przy dbaniu o ich rozwój. Wybór nasion jest jednak pierwszym krokiem do stworzenia pięknego ogrodu. Warto stawiać na nasiona polskich odmian, ponieważ takie rośliny są zazwyczaj lepiej przystosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Niezwykle przydatne są umieszczone na opakowaniach nasion informacje dotyczące terminów wysiewu i zbioru, wysokości osiąganej przez roślinę oraz zaleceń co do stanowiska. Przy dokonać dokonywaniu wyboru trzeba być bardzo uważnym, ponieważ niektóre bardzo podobne odmiany mogą mieć całkowicie odmienne właściwości. Starajmy się nie kupować nasion na wagę. Poza tym trzeba zwracać uwagę na to, czy torebki są szczelnie zamknięte. Na opakowaniu powinien być nadrukowany lub naniesiony pieczątką termin przydatności nasion, od którego zależy zdolność i siła kiełkowania roślin. Po zakupie warto także zachować rachunek lub fakturę, ponieważ to często jedyny sposób, aby móc dokonać zwrotu.

Ile nasion kupujemy?

Nasiona warzyw i nasiona roślin są zazwyczaj sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach, co sprawia, że wiele osób kupuje zbyt dużą ilość. Dlaczego? Ponieważ przy zakupach nasion ogrodniczych nie powinniśmy się kierować zasadą „im więcej, tym lepiej”. Zapas nasion niewykorzystanych w ciągu jednego sezonu nie będzie przydatny w kolejnym roku i znów będziemy musieli dokonać zakupów. Oczywiście, warto korzystać z promocji producentów, ale nawet po znalezieniu bardzo dobrej oferty nie warto kupować ogromnych ilości nasion. Oczywiście, jeżeli nie chcemy ich później zmarnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here