Zaburzenia osobowości

Wielu psychologów i psychiatrów co tam jak tam powie także zaburzenia osobowości są bardzo trudne do diagnozowania. Głównie z takich powodów, że kryteria decydujące o takim rozpoznaniu są bardzo rozbudowane. Warto wiedzieć, że zaburzenia osobowości jest tak trudne do zdiagnozowania z tego prostego powodu, że trudno Czasami jest odróżnić co jest normalnym zachowaniem a co Od niego odstępstwem. Często również jest tak, że nawet wiedząc o pacjencie, że ma jakieś zaburzenia nie zawsze lekarz jest w stanie określić jakiego one są typu. Medycyna zna kilka podziałów zaburzenia osobowości. Postaram się nakreślić je w kilku słowach.

Osobowość paranoiczna

Jest to bardzo ciężkie schorzenie. Osoby nim dotknięte są nadmiernie podejrzliwe. Pacjent cierpiący na to zaburzenie jest przekonany , że inni ludzie dybią na jego życie i zdrowie. Taka osoba jest przekonana, że inni chcą zrobić jej krzywdę. Oczywiście takie podejście do innych ludzi powoduje, że osoby te są zazwyczaj bardzo skryte i niechętnie mówią o sobie. Osobowość paranoidalna jest odpowiedzialna za to, że osoby z nią dotknięte widzą zniewagę w czynach i słowach, które wcale nie miały mieć takiego przekazu. Osoby z takimi zaburzeniami nie są skłonne do przebaczania innym ludziom. W związkach i życiu prywatnym życie z osobą dotkniętą osobowością paranoiczną jest bardzo trudne. Zazwyczaj podejrzewa ona partnera o zdradę.

Osobowość schizoidalna

Ludzie o osobowości schizoidalnej przeważnie samotnikami. Unikają kontaktu z innymi ludźmi , ponieważ takie kontakty wcale nie dają im satysfakcji. Tego też powodu osoby dotknięte zaburzeniem osobowości schizoidalnej nie budują związku w ani trwałych relacji z innymi osobami. Ciekawe jest to, że również ich relacje seksualne są mocno ograniczone. Osoby dotknięte taką osobowością zazwyczaj lubią pracować samodzielnie. Z tego też powodu przeważnie decydują się wykonywać zawody gdzie pracuje się samodzielnie.

Osobowość zależna

Jeżeli ktoś spojrzy z boku na pacjenta z osobowością zależną może dojść do wniosku, że patrzy na osobę niesamodzielną.  osoby cierpiące na taką chorobę często mają problem z podejmowaniem samodzielnych decyzji. Często jest tak, że trudno im wyrazić nawet własną opinię na jakiś temat. Osoby z osobowością zależną zazwyczaj oczekują, że to inni podejmą za nich najtrudniejsze decyzję i będą się nimi opiekować. Za taki stan zdrowia u tych pacjentów odpowiada nadmierna obawa, że samodzielnie nie będą w stanie funkcjonować. Osoby z osobowością zależną uważają, że nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie i potrzebują kogoś do pomocy.

osobowość

Osobowość borderline

Zaburzenia osobowości tak zwane z pogranicza znacznie utrudniają życie zarówno osobie chorej jak i problem odczuwa całe najbliższe otoczenie chorego. Zaburzenia tego typu powodują, że pacjent bardzo łatwo i szybko z jednego stanu uczuciowego do drugiego. W jednej chwili może być zakochany a już chwilę potem może osobę, którą przed chwilą kochał nienawidzić lub wyklinać. W przypadku tej choroby stwierdzenie „od miłości do nienawiści” jest bardzo prawdziwe. Osoby z tym typem zaburzeń osobowości mają skłonności do ryzykownych zachowań jak i również do hazardu czy też nadużywania alkoholu lub środków psychoaktywnych.

Przyczyny zaburzeń osobowości

  • Przyczyny zaburzenia osobowości jest wiele jaki wiele jest Różnych schorzeń. Dlatego należy przyjąć jakieś kryteria do ich oceny. Jednym z podstawowych kryteriów jest wiek pacjenta w jakim pojawiły się pierwsze zaburzenia. zazwyczaj zaburzenia osobowości i ich początkowy stan mają miejsce już w okresie dorastania i wczesnej młodości
  • Zaburzenia osobowości jak na przykład kłopoty rodzinne. Brak rodziców czy też nieprawidłowe relacje pomiędzy nimi, życie w rodzinie patologicznej czytasz na przykład osobowości
  • Również do rozwoju zaburzenia osobowości może dojść przez złe relacje dziecko z rodzicami. Jeżeli dziecko jest non stop kontrolowane, nie ma do niego zaufania, to trudno, żeby jego rozwój był prawidłowy.
  • Substancje psychotropowe także są uznawane za jeden z czynników mających wpływ na zaburzenia osobowości. Jak widać jest ich całkiem sporo. Tera należałoby się skupić na tym jak to można naprawić i poprawić.

Leczenie zaburzeń osobowości

Leczenie zaburzeń osobowości zależy od tego jakiego  jest to zaburzenie rodzaju jak i również od tego czego oczekuje pacjent ma bardzo różny czas trwania. Zaburzenia osobowości leczone są przez psychoterapię indywidualną ale i również grupową. Często też dochodzi do zajęć dla całych rodzin.

W niektórych przypadkach może się zdarzyć że zostanie wprowadzone również leczenie farmakologiczne, jednak od razu chcę zauważyć, że nie jest to najlepsza z dróg leczenia. Farmakologia ma jedynie wspomagać działanie prowadzonych terapii. Oczywiście w niektórych przypadkach stosowanie leków przynosi bardzo dobre korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here