Wykończenie mieszkania – ile to kosztuje?

Zdecydowałeś się na mieszkanie w stanie deweloperskim? Zanim wprowadzisz się do zakupionego lokalu, będziesz musiał go wykończyć. Na jakie koszty musisz się przygotować?

Co kryje się pod pojęciem „stan deweloperski”?

Nie istnieje jedna definicja stanu deweloperskiego. W praktyce każdy deweloper we Wrocławiu może oferować klientom inny standard wykończenia. Z tego względu tak ważne jest zapoznanie się z zapisami umowy – to właśnie tam deweloper wskazuje, na co może liczyć nabywca mieszkania.

Mimo że każdy deweloper we Wrocławiu inaczej rozumie pojęcie stanu deweloperskiego, to najczęściej klient otrzymuje w cenie lokal, w którym od razu można rozpocząć prowadzenie prac wykończeniowych. W praktyce oznacza to, że do mieszkania są doprowadzone wszystkie przyłącza, zamontowane są drzwi zewnętrzne, a ściany są przygotowane do malowania. Jeżeli chodzi o budynek, to jest on ocieplony i pomalowany.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Deweloper we Wrocławiu właśnie wydał Ci klucze do mieszkania? Czas rozpocząć prace wykończeniowe. Koszt ich przeprowadzenia zależy od kilku czynników:

  • jakości użytych materiałów i sprzętów – możesz zdecydować się na standardową kabinę prysznicową lub kabinę z hydromasażem, która jest znacznie droższa,
  • decyzji o tym, czy będziesz korzystał z pomocy profesjonalnej ekipy remontowej, czy też wykonasz część prac we własnym zakresie,
  • wielkości mieszkania – im większe mieszkanie, tym wyższe koszty,
  • stylu wykończenia – przykładowo styl skandynawski zakłada minimalizm, zatem liczba sprzętów i dodatków do kupienia będzie niewielka,
  • przeróbek – właściciele mieszkania mogą zdecydować się na przeróbki choćby w instalacji elektrycznej, a takie prace podniosą ogólny koszt wykończenia mieszkania.

Koszt wykończenia niewielkiej łazienki (ok. 7 m kw.) może zamknąć się w 10 tys. zł, choć równie dobrze może kosztować dwa, a nawet trzy razy tyle.

Zanim przystąpisz do prac wykończeniowych

Mieszkanie sprzedał Ci deweloper we Wrocławiu? Tuż po podpisaniu aktu notarialnego zacznij sporządzać kosztorys. Porównaj ceny materiałów w marketach budowlanych, przemyśl, jaką chcesz mieć ceramikę łazienkową.

Jeżeli przy urządzaniu mieszkania zamierzasz skorzystać z pomocy architekta, o kosztorys nie musisz się martwić – otrzymasz go w cenie. Ze specjalistą możesz omówić budżet i sprawdzić, na co możesz liczyć w jego ramach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here