psycholog a psychoterapeuta

psycholog a psychoterapeutaWiele osób zadaje sobie często pytanie, do jakiego specjalisty ma się udać. Postaram się dzisiaj opisać jakie są podstawowe różnice pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą. Jakimi chorobami zajmuje się każdy z nich. Nie każdy o tym wie, ale żaden z nich nie jest lekarzem, który musi skończyć studia medyczne, może wystawiać skierowania na badania jak i recepty. Zarówno psycholog jak i psychoterapeuta ma całkiem inną ścieżkę wykształcenia, co za tym idzie nie są lekarzami. Nie mogą wystawiać recept ani skierowania do szpitala. Oczywiście nie oznacza to, że nie są oni specjalistami. Po prostu inaczej zdobywają swoje doświadczenie zawodowe. Różnica jaka jest w pytaniu kim jest  psycholog a psychoterapeuta jest dość prosta. Można powiedzieć, że jest to różnica w wykształceniu oraz w sposobie zdobywania swojego doświadczenia zawodowego.

Kim jest psycholog?

Psycholog to z jednej strony zawód bardzo wymagający, a z drugiej-niezwykle potrzebny we współczesnym społeczeństwie. Coraz bardziej rośnie w nas bowiem świadomość realności niektórych problemów natury psychicznej, z którymi nie każdy jest w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Psycholog jest lekarzem który pomaga ludziom borykającym się z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami psychicznymi. Jego może być potrzebna w bardzo wielu różnych sytuacjach. Powszechnie utożsamia się go z depresją czy nerwicami lękowymi. Faktycznie, w przypadku takich zaburzeń pomoc psychologa jest niezwykle istotna, ale nie na tym kończą się kompetencje takiego specjalisty. Psycholog pomaga pacjentom we wszystkich trudnych sytuacjach. Zmiany życiowe, śmierć bliskiej osoby, problemy w związku-zawsze można zwrócić się z tym o pomoc do psychologa.

Psycholog również jest bardzo potrzebny w szkołach, pomimo że dzieci nie zawsze co do niego chodzić, to jednak obecność takiej osoby w szkole jest konieczne. Psycholog szkolny potrafi wyłapywać konflikty pomiędzy dziećmi, potrafi w porę na nie zareagować oraz dzięki przeprowadzonej rozmowie jest w stanie ograniczyć agresję dzieci.

Jak zostać psychologiemJak zostać psychologiem?

Aby zostać psychologiem, należy ukończyć studia wyższe na kierunku psychologia. Kierunek ten dostępny jest na wielu uczelniach w całej Polsce. Potrzebne są również praktyki zawodowe. Można je zdobyć w wielu miejscach, począwszy od szpitali z oddziałami psychiatrycznymi aż po różnego rodzaju organizacje zajmujące się pracą z młodzieżą czy ludźmi w trudnych sytuacjach. Odpowiednie przygotowanie praktyczne do zawodu jest tu niezwykle istotne. Psycholog w swojej pracy często spotyka się z osobami w trudnych sytuacjach życiowych i borykającymi się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Jest to zatem praca niezwykle odpowiedzialna, która może decydować nawet o ludzkim życiu.

Kim jest psychoterapeuta?

Kim jest psychoterapeuta? Komu pomaga? Jakie należy zdobyć wykształcenie, aby zostać psychoterapeutą oraz gdzie psychoterapeuta zdobywa praktykę zawodową? Odpowiedzi na wszystkie pytania przedstawiam poniżej.

Psychoterapeuta to osoba, która została wyspecjalizowana w swojej dziedzinie i przygotowana jest do prowadzenia terapii innych ludzi, natomiast zanim rozpocznie terapię innych, to przechodzi terapię własną. Psychoterapeutami zostają absolwenci szkół wyższych, kierunków humanistycznych lub społecznych. Najczęściej są nimi psychologowie, pedagodzy, psychiatrzy, filozofowie lub pracownicy socjalni, którzy uzyskali odpowiedni certyfikat, ukańczając specjalistyczne szkolenie, w zakresie danej dziedziny psychoterapeutycznej. Psychoterapeuta oprócz odbytego stażu, powinien odbyć superwizję, które polegają na konsultacjach przypadków z bardziej doświadczonym psychoterapeutą.

Superwizje są również elementem pracy doświadczonych psychoterapeutów. Praktyka zawodowa psychoterapeuty realizowana jest w ośrodkach terapeutycznych, poradniach psychiatryczno-psychologicznych lub placówkach zajmujących się pracą socjalną. Komu zatem pomagają psychoterapeuci? Psychoterapeuci są pewnego rodzaju przewodnikami, którzy wspierają swoich pacjentów w ustabilizowaniu problemów emocjonalnych, a także w trudnych sytuacjach życiowych, pomagają w problemach dotyczących zaburzeń osobowości, a także prowadzą terapię osób uzależnionych. Zadaniem psychoterapeuty jest pomoc, wsparcie i nakierunkowanie pacjenta w podążanie za właściwą drogą i wyborami.

Jak widać, różnica pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą są widoczne gołym okiem. Warto jest wiedzieć, do którego specjalisty mamy się udać w momencie kiedy dopadną nas określone problemy. Psychoterapeuta dzięki swojej olbrzymiej wiedzy, którą zdobywał w pierwszej kolejności kończąc studia związane z psychologią a następnie wiele dotykowych kursów, jest w stanie skutecznie pomagać ludziom, którzy nie radzą sobie z problemami. Warto jest wiedzieć, że psychologia nie jest nauką medyczną, nie da się zapisać prostymi schematami poszczególnych ludzkich zachowań, dlatego też psycholog zdobywa swoje doświadczenie przez całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here