Ogrodzenie ogrodowe - co mamy do wyboru?

Ogrodzenie do ogrodu nie tylko pozwala wyznaczyć granice naszego terenu, ale również decyduje o jego wyglądzie. Nierzadko wpływa też na poczucie intymności. Biorąc te czynniki pod uwagę, musimy zastanowić się, jakie ogrodzenie będzie najlepsze w naszym przypadku. Jak się okazuje, wybór jest ogromny – sprawdźmy więc najpopularniejsze opcje.

Kamień i drewno, czyli natura w rozkwicie

  • Wielu z nas, mimo dostępności nowoczesnych, nieznanych wcześniej rozwiązań, wybiera to, co znane. Tak jest z ogrodzeniami drewnianymi i kamiennymi, które szczególnie pasują do terenu, gdzie rządzi zieleń. Jeśli zdecydujemy się na drewno, pamiętajmy, aby odpowiednio je zabezpieczyć, aby uchronić je przed różnorodnymi czynnikami atmosferycznymi, szczególnie wilgocią, ale również przed uszkodzeniem przez owady czy grzyby.
  • Kamień, co oczywiste, wykazuje się większym stopniem trwałości w porównaniu do drewna. To jednocześnie podnosi jego cenę. Nie musimy za to ponosić dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem płotu przed czynnikami atmosferycznymi.

A może po prostu żywopłot?

Idealnie komponuje się z ogrodem, a jednocześnie stanowi dość trudną barierę do przejścia dla nieproszonych gości. Poza tym żywe ogrodzenie ma też inne zalety: stanowi blokadę przed zanieczyszczeniami, a także obniża poziom hałasu z otoczenia zewnętrznego. Decydując się na naturalne ogrodzenie w formie krzewów, musimy jednak pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji, przede wszystkim strzyżeniu.

Cegła – prywatność jest najważniejsza

Ceglane płoty to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność. Dzięki temu materiałowi można odizolować się od otoczenia. Trzeba przyznać, że takie ogrodzenie dość szybko się nagrzewa, co szczególnie w przypadku małej powierzchni ogrodu ma duże znaczenie, bo oddając ciepło, podnosi temperaturę nawet o kilka stopni, ale dla niektórych roślin to zbawienne, zwłaszcza podczas zimniejszych pór roku.

Beton, metal, żeliwo – coś dla lubiących bardziej nowoczesne rozwiązania

  • Prefabrykowane betonowe segmenty są w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Trzeba przyznać, że nie są zbyt piękne, ale za to niezwykle wytrzymałe, co odczujemy szybko podczas nawet największego załamania pogodowego, gdy szaleje śnieg czy wiatr. To więc idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie o wiele wyżej pragmatyzm niż kwestie estetyczne.
  • Jeśli mowa o ogrodzeniu metalowym, to mamy tu ogromną różnorodność dostępnych rozwiązań. Może to być po prostu zwykła siatka rozpięta na słupkach w postaci metalowych rurek, ale i gotowe aluminiowe bądź stalowe przęsła, które mocujemy na słupkach murowanych albo prefabrykowanych. Inną ciekawą opcją są panele ogrodzeniowe.
  • Płoty żeliwne odlewa się w specjalnych formach, a następnie pokrywane są farbą bądź innymi metalami, dzięki czemu zostają doskonale zabezpieczone przed korozją.

Nie ma co ukrywać – rozwiązań jest cała masa, co z jednej strony cieszy, z drugiej martwi, bo ciężko czasem się na coś zdecydować. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie – co jest dla nas najważniejsze – pragmatyzm czy estetyka – co pomoże wybrać idealne ogrodzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here