Jak odkamienić czajnik

Kamień to jeden z tych wrogów, z którymi walka wydaje się nierówna. To jednak tylko pozory, bo istnieją i łatwe, i skuteczne sposoby na odkamienianie czajnika czy ekspresu. Jakie? Wybraliśmy te sprawdzone i stworzyliśmy listę – koniecznie ją sprawdź!

Odkamieniacz do czajnika i ekspresu

Najszybszym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika czy ekspresu jest użycie profesjonalnego odkamieniacza. To środek, który skutecznie usuwa brzydki osad i ogranicza jego ponowne osadzanie się. Wystarczy go wsypać do środka, zalać wodą i podgrzać.

Co ważne, odkamieniacz do ekspresu i czajnika nie jest wcale drogi. Jedna saszetka preparatu od znanego producenta chemii General Fresh kosztuje mniej niż 2 zł.

Soda oczyszczona

Jednym z najpopularniejszych domowych środków jest soda oczyszczona – bardzo uniwersalna i praktyczna. Sprawdzi się także do przyrządzenia domowego odkamieniacza do czajnika czy ekspresu. Wystarczy wsypać 4 stołowe łyżki produktu do 1,5 litra wody i wlać tak przygotowany roztwór do urządzenia. Nie trzeba podgrzewać wody, lecz poczekać. Po ok. godzinie kamień powinien być usunięty. Czajnik trzeba opłukać.

Uwaga! Jeśli kamienia jest bardzo dużo, soda oczyszczona może sobie nie poradzić.

Ocet

Ocet jest nieco skuteczniejszy od sody oczyszczonej, dlatego można go użyć nawet w przypadku mocno zaniedbanego czajnika. W tym celu wymieszaj pół litra octu z taką samą ilością wody i wlej do czajnika. Całość zagotuj i zostaw na ok. godzinę. Po tym czasie przepłucz urządzenie.

Jeśli po użyciu octu zostaje nieprzyjemny zapach, możesz kilka razy zagotować wodę, aby się go pozbyć.

Sok z cytryny

Miksturę z cytryny można przygotować na bazie owocu (sok z dużej cytryny) lub kwasku cytrynowego (ok. 5 łyżeczek). Wymieszaj wybrany wariant z wodą i wlej do urządzenia. Po wszystkim dokładnie opłucz.

Cytryna działa podobnie do sody i octu, ale potrzebuje więcej czasu. Odkamieniacz do ekspresu / czajnika tego typu wymaga wyłączenia urządzenia na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na dobę.

Obierki po ziemniakach

Nietypowym, ale skutecznym sposobem na pozbycie się kamienia jest ten z użyciem obierek od ziemniaków. Jeśli akurat zostały Ci po robieniu obiadu, możesz wrzucić je do czajnika i zagotować wodę. Pamiętaj tylko, że to rozwiązanie raczej dla mało zaniedbanych urządzeń. Doskonale sprawdzi się do regularnego czyszczenia niewielkich zabrudzeń.

Cola

Do odkamienienia czajnika czy ekspresu można też użyć… colę! Wystarczy wlać ją do środka i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie trzeba urządzenie dokładnie umyć, aby pozbyć się słodkiego smaku po napoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here