Z czym do psychologa

Z czym do psychologaPsycholog to lekarz zajmujący się różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi oraz problemami emocjonalnymi. Można się do niego zgłosić w zasadzie w każdej trudnej sytuacji życiowej. W powszechnej świadomości nadal funkcjonuje mit mówiący, że psycholog zajmuje się wyłącznie poważnymi problemami umysłowymi. W rzeczywistości pracuje on głównie z ludźmi, którzy w swoim życiu spotykają się z przeszkodami i sytuacjami, z którymi nie są w stanie sobie poradzić, często się zastanawiam z czym do psychologa możemy się udać.

Psycholog – wymagane wykształcenie

Aby móc wykonywać swój zawód, psycholog musi zdobyć odpowiednie wykształcenie wyższe. Na terenie całej Polski istnieje mnóstwo szkół wyższych, oferujących studia na kierunku psychologia. Studia trwają pięć lat. W ich ramach studenci zdobywają szeroką wiedzę z zakresu psychologii, uczą się o najwybitniejszych psychologach i poznają mechanizmy działania ludzkiego umysłu. Do otrzymania stosownych uprawnień do wykonywania tego zawodu konieczne jest również odbycie praktyki. Możliwości z tym związane są bardzo szerokie jeszcze podczas studiów. Możliwości odbycia praktyk oferują zarówno państwowe placówki zdrowia, jak i prywatne organizacje charytatywne.

W przypadku przyszłych psychologów odbywanie możliwie największej ilości praktyk jest niezwykle istotne. Psycholog w dużym stopniu bierze na siebie odpowiedzialność za zdrowie psychiczne czy wręcz życie swoich pacjentów. W swojej pracy zawodowej będzie spotykał się z wieloma trudnymi sytuacjami. Jedynie liczne praktyki dadzą mu odpowiednie przygotowanie na radzenie sobie z takimi wyzwaniami.

Coraz więcej ludzi decyduje się na skorzystanie z pomocy psychologa. Wbrew pozorom, jest to dobra wiadomość. Nie świadczy to bowiem o tym, że coraz więcej ludzi boryka się z problemami psychicznymi, a raczej o tym, że rośnie nasza świadomość na temat tego, w czym taki lekarz może nam pomóc. Przez bardzo długi czas pokutował mit mówiący, że z pomocy psychologa korzystają wyłącznie ludzie z poważnymi chorobami psychicznymi. Ta błędna opinia sprawiała, że wielu ludzi zwyczajnie obawiało się skorzystać z takiej pomocy nawet w sytuacji, gdy była ona potrzebna. Warto więc ustalić, w jakich dokładnie sytuacjach może pomóc nam psycholog. Okazuje się, że kompetencje takiej osoby są bardzo szerokie – od leczenia faktycznie poważnych zaburzeń psychicznych aż po pomoc w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

Depresja i zaburzenia lękowe

Depresja jest niestety bardzo powszechnym zjawiskiem w naszych czasach. Jednocześnie poziom wiedzy na jej temat wciąż jest stosunkowo niewielki. Wielu ludziom wydaje się bowiem, że jest to po prostu „gorsze samopoczucie” – w ten sposób znacznie bagatelizuje się ten problem. W rzeczywistości jest to poważna choroba, która może stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia. Bardzo często idzie w parze z wszelkiego rodzaju nerwicami i stanami lękowymi. Osoba cierpiąca na depresję powinna korzystać z pomocy psychologa; często uzupełnieniem terapii jest też leczenie farmakologiczne. W czasie wizyt u psychologa pacjent opisuje wszystkie swoje odczucia związane z depresją. Uczy się, jak należy sobie z nimi radzić i jak zastępować negatywne skutki choroby bardziej pozytywnym myśleniem.

Terapia dla par

Terapia dla parStworzenie idealnego, pozbawionego jakichkolwiek trudności związku jest bardzo trudne. Niekiedy trudności te stają się na tyle poważne, że pojawia się realna możliwość rozpadu związku. Wielu ludzi decyduje się wówczas na próby ratowania swojej relacji. Jest to szczególnie istotne, jeśli mówimy o wieloletnich małżeństwach posiadających dzieci. W takim przypadku psycholog prowadzi pracę z dwójką osób jednocześnie. Pacjenci wymieniają się swoimi myślami i mówią o tym, co ich zdaniem stanowi problem w ich związku. Osoby takie uczą się tam lepiej ze sobą rozmawiać i otwarcie określać swoje potrzeby.

Trudne sytuacje życiowe

Życie potrafi niekiedy zrzucić na nasze barki mnóstwo trudności. Problemy w życiu osobistym, śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy i ciężka sytuacja finansowa – to tylko przykłady. Bardzo często poziom stresu przekracza pewną granicę, przez co nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z takimi problemami samodzielnie. Pomoc psychologa jest wówczas zdecydowanie wskazana. Praca nad sobą i umiejętność rozumienia pewnych procesów zachodzących w naszych umysłach pomaga w przetrwaniu ciężkich chwil. Ponadto psycholog jest osobą, przy której można otwarcie mówić o swoich problemach i która zawsze wysłucha pacjenta ze zrozumieniem. Wielu ludzi potrzebuje właśnie takich szczerych rozmów.
Dobry psycholog może zatem pomóc pacjentowi w wielu trudnych sytuacjach. Aby jednak spotkania z lekarzem przyniosły jakiekolwiek skutki, musi być spełniony jeden, podstawowy warunek. Pacjent musi sam chcieć zmian w swoim życiu i ciężko pracować na efekty terapii.

Jak widać psycholog jest w stanie pomóc nam w bardzo wielu różnych problemach. Największym problemem jest na początku aby się przełamać i do niego udać. Wiele osoba najzwyczajniej w świecie się tego wstydzi, że musi korzystać z takiej pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here