Psycholog a psychiatra

Psycholog a psychiatraZapewne wiele osób zadaje sobie pytanie kim jest psycholog a kim psychiatra, jakie są między nimi różnice. Wiele osób nie wie do którego z tych specjalistów się udać w sytuacji, gdy ma jakieś problemy. Staje przed wyzwaniem psycholog a psychiatra. Postaram się dzisiaj nakreślić jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma osobami. Obiegowa opinia jest taka, że psychiatrę odwiedzamy, kiedy mamy spore problemy a do psychologa umawiamy się na wizytę zimniejszymi. Może jednak oba zawody są pokrewne i znajdziemy tam podobną pomoc? Może jeden i drugi zawód to to samo? Z góry odpowiadam że nie. Są to dwa całkowicie różne zawody, całkiem inne ścieżki wykształcenia. Więc jesteśmy albo psychologiem albo psychiatrą, chcą to zmienić musielibyśmy skończyć kolejny kierunek studiów. Wobec tego sprawdźmy jaka jest różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą.

Kim jest Psycholog

Psychologiem zazwyczaj zostaje osoba, która po 5 latach nauki na studiach magisterskich na kierunku psychologii odbiera dyplom. Podstawowe zagadnienia jakimi zajmuje się tam przyszły psycholog i czego się uczy to informacje jak działa psychika człowieka. Dowiaduje się on co kieruje ludźmi podejmującymi konkretne działania, jakie emocje w poszczególnych momentach targają człowiekiem. Przyszły psycholog dowiaduje się tam jak działają grupy społeczne, jak są organizowane oraz co na nie wpływa. Do tego uczy się on korzystania ze specjalistycznych testów psychologicznych, potrafi je odpowiednio przeprowadzić no i co najważniejsze we właściwy sposób je zinterpretować. Oprócz tego, że osoba taka będzie miała tytuł psychologa, to wiele uczelni umożliwia zawężenie specjalizacji i dzięki temu, przyszły psycholog może specjalizować się w wąskiej tematyce, na przykład ma możliwość specjalizować się w psychologii społecznej, klinicznej, międzykulturowej, sportu czy komunikacji. Oczywiście wybór kierunku znacząco wpłynie na zajęcia w których będzie uczestniczył . Warto jednak wiedzieć, że sam fakt zostania absolwentem psychologii nie jest jeszcze jednoznaczny z tym, że ktoś jest gotowy do niesienie pomocy. Studia przygotowują teoretycznie do niesienia pomocy. Jednak sfera umysłu człowieka jest tak delikatna i każdy jest tak inny, że aby zostać dobrym psychologiem, trzeba ćwiczyć i nabierać doświadczenia każdego dnia. Oprócz tego, że należy ciągle podnosić swoje kwalifikacje, stosowana jest również własna terapia, jest to element, który pomaga w przenoszeniu własnych problemów na swojego pacjenta. Często więc absolwent psychologii kształci się dalej i uzyskuje kolejne stopnie specjalizacji w swoim zawodzie, jakimi mogą być psycholog kliniczny lub psychoterapeuta.

Psycholog kliniczny to osoba mająca znacznie poszerzoną widzę w stosunku do pierwotnie wyniesionej z uczelni. Oprócz tego, że jest absolwentem psychologii skończył on również specjalizację kliniczną. Praktyki taka osoba odbywa między innymi na oddziałach psychiatrycznych, tam zdobywa wiedzę zarówno praktyczną jak i poszerza teoretyczną. Ma on znacznie szerszą wiedzę z zakresu diagnozowania zaburzeń psychicznych.

Kim jest psychoterapeuta?

Po zdobyciu tytułu magistra psychologii kolejnym możliwym krokiem jest ukończenie szkolenia z psychoterapii. Przeważnie takie szkolenia trwają cztery lata, organizowane są w tak zwanych nurtach teoretycznych, które również dzielą na różne sposobby prowadzenie terapii. Najczęsciej spotykanymi są psychodynamiczna, behawioralno-poznawcza: Gestalt, humanistyczna, egzystencjalna, i systemowa. Techniki terapii różnią się pomiędzy sobą sposobem prowadzenia leczenia, założeniami o raz technikami pracy podczas prowadzenie terapii. Oczywiście bez względu na to która jest to szkoła, wszystkich podstawowym celem jest pomoc pacjantowi. Podstawowy sposób pomagania pacjentowi to oczywiście odpowiednio prowadzone ćwiczenia oraz rozmowy, pomaga to zazwyczaj w rozwiązaniu bardzo wielu problemów.

Kim jest psychiatra?

Kontynuując rozważania o różnicach czas na psychiatrę. Tytuł psychiatry zdobywa się po ukończeniu 6 letnich studiów medycznych oczywiście na odpowiednim kierunku. Po ukończeniu studiów przyszły psychiatra ma wiedzę medyczną na temat funkcjonowania ciała i mózgu człowieka. Posiadł on wiedzę z zakresu różnych chorób psychicznych. Praktyki oczywiście odbywa się na szpitalnych oddziałach psychiatrycznych. Psychiatra może wypisywać skierowania do szpitala jak i również recepty. Pomimo, że ma bardzo rozległą wiedzę medyczną z zakresu neurologii rzadko kiedy jest w stanie pomóc pacjentowi jedynie za pomocą prowadzenia psychoterapii.

No to w końcu psychiatra a psycholog?

Pierwsza podstawowa różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą to sposób w jaki diagnozuje on pacjentów. Psycholog robi to za pomocą rozmowy i testów, psychiatra od strony medycznej.

Psychiatra może wystawić receptę i zwolnienie z pracy a psycholog nie.

Najczęściej jednak jest tak, że wiele schorzeń najlepiej się leczy, gdy Ci dwaj specjaliści ze sobą współpracują dla dobra pacjenta.

Mam nadzieję, że teraz już znacie Państwo odpowiedź na pytanie psycholog czy psychiatra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here