Palenie tytoniu to jeden z najpopularniejszych i najbardziej szkodliwych nałogów we współczesnych społeczeństwach. Niestety jest to też nałóg, którego rzucenie nie należy do najłatwiejszych i wymaga wiele samodyscypliny i motywacji. Na szczęście pomocne w tym mogą być różne dostępne na rynku środki wspomagające rzucenie palenia. Jak działają i czym się różnią?
Substancja czynna – cytyzyna
Cytyzyna to substancja czynna zawarta w wielu środkach na rzucanie palenia. Działa ona podobnie do nikotyny znajdującej się w papierosach. Cytyzyna jest bezpieczna i coraz częściej wykorzystywana na szeroką skalę w leczeniu uzależnienia od tytoniu.
W jaki sposób działa cytyzyna?
Cytyzyna, dzięki właściwościom zbliżonym do nikotyny, oszukuje organizm palacza i pobudza jego autonomiczny układ nerwowy, w sposób przypominający ten podczas palenia tytoniu. Cytyzyna ma także bliską nikotynie budowę i podobnie, choć nieco słabiej, oddziałuje na nikotynowe receptory. Najważniejsze jest jednak to, że cytyzyna nie ma właściwości uzależniających, a więc jej stosowanie jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem wpadnięcia w kolejny nałóg. Pozwala natomiast uniknąć objawów abstynencyjnych pojawiających się po nagłym zaprzestaniu palenia papierosów. W ośrodkowym układzie nerwowym substancja ta działa na mechanizmy wywołujące uzależnienie i wpływa na uwalnianie neuroprzekaźników. Zwiększa stężenie dopaminy w mózgu w sposób umiarkowany i łagodzi objawy wynikające z rzucenia palenia, co znacząco powiększa komfort psychiczny i fizyczny palacza. Cytyzyna zawarta jest w takich środkach jak Tabex czy Desmoxan i ma pochodzenie roślinne. Rzucanie palenia z Tabex to obecnie jedna z najczęściej wybieranych przez Polaków form zerwania z tytoniowym nałogiem. Jednocześnie jest także określana mianem jednej z najskuteczniejszych z dostępnych na rynku możliwości wsparcia farmakologicznego w rozstawaniu się z papierosami.
Leki z nikotyną
Innym rozwiązaniem stosowanym do wsparcia rzucania palenia są środki, które zawierają nikotynę, czyli tę samą substancję, którą zawierają papierosy. Są to na przykład Nicorette i Niquitin. Mogą one występować w różnych postaciach, takich jak gumy do żucia, plastry, tabletki do ssania czy tradycyjne pastylki, które się połyka.
Jak działają substancje z nikotyną?
Leki te działają w ten sposób, że w trakcie kuracji, która trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy zmniejszana jest stopniowo dawka nikotyny dostarczana do organizmu, co pozwala uniknąć niepożądanych skutków nagłego odstawienia. Badania kliniczne wskazały także na skuteczność w zakresie wspomagania rzucenia palenia preparatów zawierających takie substancje jak warenklinina (częściowy agonista receptora nikotynowego) czy bupronion (przeciwdepresyjny lek o niezbadanym i nieznanym do końca mechanizmie działania w leczeniu uzależnienia od nikotyny, łagodzący jednak objawy). Niezależnie od wyboru jednego z preparatów, pewne jest natomiast, że zawsze warto podjąć próbę zerwania z tym nałogiem.