Okres grzewczy w Polsce wiąże się ze wzrostem na energię cieplną. Ta natomiast pozyskiwania jest w różny sposób. W dalszym ciągu, szczególnie w niewielkich miejscowościach stosuje się piece opałowe na drewno. Popularne są także nowocześniejsze wersje tego rodzaju elementów ogrzewania centralnego, jak piece na pellet. Również często stosowanym rozwiązaniem, szczególnie na przestrzeni ostatnich kilku lat stały się piece gazowe. Miały stanowić alternatywę, jeśli chodzi o tańszą energię, ale również bardziej przyjazną środowisku. Chodziło głównie o redukcję emisji CO2. Jednak, jak widać na przykładzie cen, zarówno ceny gazu, jak i również prądu wahają się dość mocno. Dlatego wielu właścicieli domów rodzinnych zastanawia się nad rozwiązaniem alternatywnym. Czy takie w ogóle istnieje?
Panele słoneczne — niskie koszty eksploatacji energii elektrycznej
Z tematem fotowoltaiki wiele osób jest stosunkowo dobrze zaznajomionych. Wszystko dlatego, że w ostatnich latach rozwiązanie to zyskiwało na rosnącej popularności. Wszystko dlatego, że panele pozwalają na przekształcenie energii słonecznej w elektryczną. Oznacza to możliwość, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, na pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej. Przed montażem paneli niezbędne jest spotkanie przedstawiciela firmy z osobą zainteresowaną tym rozwiązaniem. Jedną z kluczowych informacji jest roczne zużycie energii elektrycznej dla danego obiektu. Na tej podstawie dostosowuje się ilość paneli, czyli szacuje się, jaka ilość energii potrzebna jest w ciągu miesiąca, aby fotowoltaika działała w sposób efektywny. No dobrze, ale właściwie jaki to ma związek z ogrzewaniem domu? Okazuje, że bardzo duży.
Nowoczesne systemy grzewcze — pompy ciepła
Obok energii słonecznej, która jest odnawialnym źródłem energii, dodatkowo w pełni czystym, czyli takim, gdzie nie powstają żadne związki stanowiące efekt uboczny różnego typu reakcji, równie ekologicznym rozwiązaniem są pompy ciepła. Tego rodzaju rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność. Tym bardziej, iż bazuje na odnawialnej energii, która zgromadzona jest w powietrzu, wodzie, czy ziemi. Dodatkowo pompy ciepła mogą nie tylko być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, ale ich schładzania, wentylacji, jak również podgrzewania wody. Tego typu systemy zasilane są prądem. Oznacza to, że połączenie paneli słonecznych, które odpowiadają za przekształcenie energii słonecznej w prąd, z pompami ciepła, pozwala na stworzenie nowoczesnego, ekologicznego, ale również taniego w eksploatacji obiektu mieszkalnego.