papier toaletowy

To produkt higieniczny codziennego użytku. Używa go każdy, ale rzadko kiedy staje się on przedmiotem dyskusji. A przecież życie bez niego wyglądałoby zupełnie inaczej! Jak papier toaletowy znalazł się w naszych domach i jak sobie radzono, zanim go wynaleziono?

Krótka historia długich rolek

Chyba każdy przyzna, że ciężko wyobrazić sobie życie bez papieru toaletowego. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że zanim papier toaletowy przybrał znaną nam obecnie postać, ludzie radzili sobie innymi dostępnymi sposobami. Mówi się, że w starożytnych Chinach, ale także na terenie Europy, bo w starożytnym Rzymie, wykorzystywano drewniane lub bambusowe patyki owinięte kawałkiem materiału lub gąbką – tak przygotowany przyrząd miał służyć do wykorzystania w latrynie. Rodzaj używanego w celu zachowania higieny przedmiotu w dużej mierze zależał od klimatu – sięgano bowiem po kamienie, liście, mech, śnieg czy wełnę. Naukowcy przekonują, że papieru zaczęto używać w Chinach jeszcze przed naszą erą! Nie był to jednak papier w wydaniu, jakie znamy dzisiaj – do produkcji używano konopi, ryżu lub innych roślin, przez co przyjmował on raczej nieprzyjemną w dotyku, chropowatą fakturę.

Papier toaletowy, jaki znamy

W zachodnim świecie w toaletach również chętnie używano papieru – szczególnie ze starych gazet lub książek telefonicznych. W połowie XIX wieku na rynku pojawił się jednak papier nasączany aloesem, który reklamowano nie tylko jako produkt zapewniający higienę, ale też zapobiegający powstawaniu hemoroidów. Choć nie był to papier dokładnie taki, jaki znamy dziś – nie był bowiem wykonywany z celulozy, a z włókien bananowca – dał początek kolejnym produktom. Pod koniec XIX wieku wprowadzono na rynek papier w rolkach. Stopniowo opracowywano technologię produkcji, aby wyeliminować z masy drzazgi, zwiększyć grubość papieru, nadać mu kolor, a nawet wprowadzić nadruki. W Polsce papier toaletowy przez długi czas był towarem deficytowym – chociaż produkowano go już w okresie międzywojennym, w czasach socjalistycznej gospodarki na rynku obserwowany był duży niedobór tego produktu. Papier toaletowy na dobre zagościł na sklepowych półkach polskich sklepów dopiero po 1989 roku.

Do wyboru, do koloru

Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki rodzajów papieru, wśród których każdy znajdzie najbardziej odpowiednią dla siebie opcję. Papier wybierać można bowiem nie tylko ze względu na grubość papieru, ale także długość rolek, zapach, a nawet nadruk. Najpopularniejsze są rolki dwu- oraz trzywarstwowe. Jednym z bardziej znanych polskich producentów papieru toaletowego jest Velvet, który pod inną nazwą rozpoczął działalność jeszcze w XIX wieku jako fabryka papieru. W latach 70. XX wieku rozpoczęto jednak produkcję papieru toaletowego i chusteczek higienicznych. Velvet w swojej ofercie oprócz klasycznego papieru oraz ręczników papierowych ma także inne produkty higieniczne. To m.in. chusteczki higieniczne, płatki i patyczki, a także nawilżany papier toaletowy. To rozwiązanie często wybierane przez osoby posiadające małe dzieci – delikatna formuła i odpowiednie dla okolic intymnych pH sprawia, że zachowanie czystości staje się o wiele prostsze. Papier nawilżany pozostawia po sobie przyjemne uczucie, dzięki czemu mogą używać go nawet młodsze dzieci. Tego typu produkty sprawdzają się także podczas wielogodzinnych podróży – niewielkie opakowanie z łatwością można zmieścić w dowolnym bagażu, a w drodze błyskawicznie i komfortowo się odświeżyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here