nadmierne rogowacenie skóry

W naszej skórze stale zachodzą wszelkiego rodzaju procesy. Jednym z nich jest tak zwana keratynizacja, która polega na obumieraniu, czy też rogowaceniu komórek naskórka, które wypychane są z głębszych warstw skóry poprzez pozostałe, nieco młodsze komórki skóry. W pewnych sytuacjach w trakcie naturalnego procesu keratynizacji dochodzi do pewnych zaburzeń. W takich wypadkach możemy mieć do czynienia z nadmiernym rogowaceniem skóry.

Kiedy z naszą skórą dzieje się coś nie tak, sięgamy po kosmetyki, które mają za zadanie pomoc nam uporać się z problemem. Wybieramy na przykład te marki Lefrosh. Ale zanim zajmiemy się pielęgnacją, powinniśmy lepiej poznać „wroga”.

Czym jest rogowacenie skóry?

Nadmierne rogowacenie skóry to nic innego, jak szorstkie, suche oraz łuszczące płaty obumarłego naskórka, jakie pojawiają się na naszym ciele. Nikt z nas nie powinien przegapić tych zmian, gdyż są one widoczne gołym okiem. Dlaczego występują? Powodów może być naprawdę wiele, jednak do najpopularniejszych zaliczamy:

  • zaburzenia w obrębie procesów, jakie zachodzą w skórze,
  • a także niepoprawną pielęgnację.

Co więcej, problem ten może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Dlaczego dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry?

Nadmierne rogowacenie skóry bardzo często występuje u ludzi, którzy nie przeprowadzają regularnie wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak aplikacja silnie nawilżających kosmetyków czy peeling. Wszyscy doskonale wiemy, że nasza skóra każdego dnia jest poddawana działaniu wielu niekorzystnym czynnikom zewnętrznym, do których zaliczamy nie tylko warunki atmosferyczne, ale i detergenty czy też zwykłą wodę. Poprzez to naruszeniu ulega tak zwana warstwa lipidowa, która okrywa skórę. Jej zadaniem jest właśnie redukcja ucieczki wody, która położona jest w głębszych komórkach skóry.

Efektem takiego działania jest wysuszenie oraz odwodnienie skóry. Z kolei obumarłe komórki naskórka nawarstwiają się oraz tworzą bardzo nieelegancką i zrogowaciałą warstwę na konkretnej powierzchni naszej skóry. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że jedną z przyczyn nadmiernego rogowacenia skóry mogą być także wszelkiego rodzaju zaburzenia procesów, jakie zachodzą w jej wnętrzu. Komórki naszego naskórka mogą obumierać znacznie szybciej niż w procesie naturalnej eksfoliacji. Proces ten to nic innego jak odrywanie się obumarłych już komórek od powierzchni naskórka. W takich wypadkach zrogowaciała warstwa komórek staje się coraz grubsza, co nie wygląda zbyt dobrze i jest widoczne gołym okiem.

Jak walczyć z nadmiernym rogowaceniem skóry?

W przypadku, gdy rogowacenie skóry jest naprawdę intensywne, należy jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa. Ten z kolei dobierze nam najlepszą możliwą metodę leczenia. W trakcie terapii bardzo często wykorzystywane są środki, które zawierają substancję czynną zwaną acytretyną. Leki te, kiedy będą systematycznie przyjmowane, będą w stanie zwalczyć łuszczycę, rogowacenie czy też łupież mieszkowy. Pierwsze efekty takiej kuracji będą zauważalne już po około 3 tygodniach. Nie możemy jednak zapomnieć, że nie mniej niż 2 lata po zakończeniu kuracji kobiety nie powinny zachodzić w ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here