Jak ubrać się na uroczystość zimową porą – smoking, frak, a może garnitur

Winter is coming. Dni robią się chłodniejsze. Pora schować do szafy lniane koszule i marynarki, a wyciągnąć coś, co lepiej nada się na ważne wydarzenia. Niejednemu mężczyźnie sen z powiek spędza, jak powinien się ubrać, kiedy chce podkreślić swoją elegancję. Przyjrzyjmy się temu, co i kiedy wypada założyć.

Garnitur na wieczorową porę

Utarło się, że garnitur powinien mieć czarny, grafitowy albo granatowy kolor. Granat nada się zarówno na wigilijną kolację, jak i wykład w ciągu dnia. Świetnie komponuje się także z dodatkami w innych kolorach. Kolor czarny doskonale sprawdza się wieczorami i na uroczystościach łączonych ze smutkiem, jak pogrzeby. Starajmy się unikać go w pracy. Warto pamiętać, że sam garnitur powinien być wykonany z gładkiego, pozbawionego wzorów materiału. Najlepiej sprawdza się do tego wełna średniej grubości. Spodnie powinny być proste, pozbawione mankietów. Kolor koszuli dobieramy do rangi wydarzenia. Najbardziej oficjalna i ponadczasowa jest oczywiście biel.

Wykończenie stanowi krawat lub mucha oraz poszetka. Tutaj również odnajdziemy mniej i bardziej fantazyjne wzory zależnie od tego, jakie cechy pragniemy w sobie podkreślić.

Smoking – My name is Bond, James Bond

Ubiór bardziej oficjalny. Sprawdzi się wtedy, gdy na zaproszeniu zostało wskazane cravate noir lub full evening dress.

Tutaj dopuszczalna jest w zasadzie jedynie czerń lub ciemny granat. Czasami można jeszcze zobaczyć białą lub kremową marynarkę oraz ciemne spodnie. Taka kombinacja będzie dobrze przyjęta, ale wyłącznie, gdy przyjęcie odbywa się na otwartym powietrzu lub na pokładzie statku. Zimą z oczywistych względów raczej nie wchodzi w rachubę. Charakterystyczną cechą marynarki smokingowej są połyskujące klapy marynarki pokryte atłasem lub jedwabiem. Koszula smokingowa cechuje się usztywnionym gorsem oraz mankietami zapinanymi na spinki. Spodnie, podobnie jak w poprzednim przypadku powinny być proste, ale wzdłuż nogawek, po zewnętrznej stronie, przebiegać powinny pasy. Poszetka koniecznie powinna być biała, muszka zaś – czarna. Białe noszą kelnerzy.

Ciekawym elementem smokingu jest pas hiszpański, szeroki na około dwadzieścia centymetrów. Ma za zadanie wydłużać sylwetkę. I pamiętajmy o jednym – do smokingu zawsze zakładamy czarne skarpety!

Frak – Wyższe forma elegancji

Na frak możemy sobie pozwolić, jeśli na zaproszeniu zostało wskazane white tie lub cravate blanche.

Możemy założyć wyłącznie frak w kolorze czarnym. Marynarka zawsze jest dwurzędowa i powinna być rozpięta. Podobnie jak w przypadku smokingu marynarka z przodu ma jedwabne lub atłasowe klapy, ale z tyłu długie poły, tzw. poły jaskółcze. Koniecznie należy założyć białą kamizelkę, która będzie dłuższa niż poły. Koszula także obowiązkowo biała, z usztywnionym gorsetem i krytym zapięciem. W odróżnieniu od spodni smokingowych spodnie do fraka mają podwójne lampasy. Co niezwykle istotne, nigdy nie zakładamy do nich paska, zawsze szelki (najlepiej białe). Biała powinna być także mucha.

Warto podkreślić, że do wszystkich strojów oficjalnych najlepiej pasują lakierki. Ewentualnie możemy także założyć Oxfordy lub Lordsy.

Moda powoli ulega odformalizowaniu, kanony rozluźniają się. Ale to, co eleganckie i dopasowane zawsze będzie robiło na otaczających nas ludziach pozytywne wrażenie. Dobrze ubrany mężczyzna zawsze jest na miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here