Jak objawia się zaćma

Zaćma (zwana również kataraktą) to choroba prowadząca do zmętnienia soczewki oka. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią aż 20 mln osób. Najczęściej związana jest ona z wiekiem i występuje u osób starszych, ale zdarza się także zaćma wrodzona. Schorzenie to można leczyć metodami operacyjnymi. Warto być świadomym objawów katarakty.

Objawy zaćmy

Objawy zaćmy na ogół rozwijają się przez kilka lat, dlatego w początkowym stadium można nie zauważyć żadnych symptomów. W wielu przypadkach pierwszym objawem jest nieostre i mętne widzenie. Nie zawsze jest to dla chorego alarmujące, który przyczynę problemu widzi np. w brudnych szkłach okularów. Innym symptomem jest intensyfikacja odblasków, przez co patrzenie na jasne obiekty wywołuje duży dyskomfort. Poza tym, w polu widzenia pojawić mogą się plamki, a intensywność postrzeganych kolorów traci na sile. Pacjenci często skarżą się na problemy w ocenie odległości, a nawet trudności w poruszaniu się. Co ciekawe, katarakta nie wywołuje takich dolegliwości jak ból, swędzenie czy pieczenie oka.

Jak zapobiegać zaćmie?

Niestety, ponieważ zaćma jest ściśle powiązana ze starzeniem się organizmu, nie da jej się zapobiec. Można jednak zadbać o zminimalizowanie czynników ryzyka. Przede wszystkim warto chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. W praktyce oznacza to noszenie okularów przeciwsłonecznych. Osoby, które noszą soczewki, mogą sięgnąć po produkty marki Acuvue. Dlaczego? Ponieważ soczewki te blokują ponad 98 procent promieniowania UVB i 85 procent promieniowania UVA. Soczewki Acuvue są także wykonane z miękkich materiałów, dzięki czemu są komfortowe do noszenia. Dbając o swoje oczy, należy także pamiętać o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy z grupy B, witaminę E, A i C, a także luteinę i nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy chronić oczy przed ewentualnymi urazami mechanicznymi. Warto zrezygnować z palenia papierosów czy picia alkoholu. Niezwykle ważne jest także to, aby regularnie uczęszczać na wizyty kontrole u okulisty, zwłaszcza w wieku starszym oraz w przypadku zmagania się z cukrzycą, która zwiększa ryzyko rozwoju objawów zaćmy – więcej informacji znajduje się na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma

Zaćma to choroba często powiązana z wiekiem. Nie da się jej uniknąć, choć można minimalizować ryzyko jej występowania. Warto pamiętać, że katarakta nie zawsze wymaga leczenia, o ile zaburzenia widzenia i objawy nie są zbytnio nasilone. W razie uciążliwych symptomów jest opcja operacji. Każdy przypadek traktowany jest indywidualne, stąd tak ważne jest, aby pozostawać pod opieką specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here