Jak korzystać z sieci w sposób anonimowy

Przeglądanie internetu przy pomocy popularnych przeglądarek, zdecydowanie do anonimowych czynności nie należy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że takie informacje jak wersja oprogramowania, z którego korzystamy, system operacyjny czy chociażby adres IP, są przechwytywane i dostęp do nich ma nie tylko usługodawca sieci, ale także administrator stron, których jesteśmy gościem. Właścicielem serwera może być każdy i nigdy nie mamy pewności, czy informacje, jakie taka osoba uzyska, zechce wykorzystać w niecnych celach. Zrozumiałe jest zatem, że znajdą się i tacy, którym zależeć będzie na pełnej anonimowości w sieci. 

Narzędzia, z których warto korzystać

Niestety, ale coraz częściej w internecie spotkać się możemy z naruszaniem naszej prywatności. Praktycznie każda witryna wyposażona jest w ciasteczka, które zapamiętują nasze ruchy, by ułatwić nam poruszanie się pomiędzy treściami. Fora internetowe śledzą adres IP, z którego dodaliśmy post, a Google w swej natrętności proponuje reklamy na bazie informacji, jakie uzyskał w chwili, gdy przeglądaliśmy sieć. Wszyscy chcą wiedzieć, jak się nazywasz, gdzie mieszkasz i co robisz w danej chwili. W takiej sytuacji nie trudno zwariować dlatego warto zmienić sposób poruszania się po internecie. Istnieją sposoby, które pomogą pozbyć się natrętnych reklam. Więcej na ten temat możecie poczytać na stronie https://techpolska.pl/. Skupmy się jednak na nieco innych działaniach, tak, by całkowicie pozbyć się inwigilacji ze strony administracji różnych serwerów. W pierwszej kolejności warto rozważyć przerzucenie się na przeglądarkę TOR. Jest ona o tyle specyficzna, że strony postawione z myślą o sieci cebulowej, są szyfrowane. Sieć ta nie gwarantuje anonimowości w stu procentach, przełączając nas na proxy które w znacznym stopniu spowalnia przeglądanie stron. Są to zdecydowanie minusy o sporej wadze, dlatego dobrze rozważyć również skorzystanie z VPN. Jednym z najpopularniejszych i zarazem darmowych programów oferujących wirtualną sieć prywatną jest Proton VPN. Korzystając z obu narzędzi jednocześnie (TOR + VPN) sprawimy, że zdobycie naszych informacji będzie praktycznie niemożliwe.

Czy bycie anonimowym to coś złego?

Musimy pamiętać, że bycie anonimowym ma dobre i złe strony. Obecnie korzystanie z sieci TOR jest legalne, dlatego dostęp ma do niego każdy. Mało kto jednak decyduje się na codzienne użytkowanie za sprawą ograniczonej przepustowości wspomnianej przeglądarki. Może gdyby sieć łączyła się z lepszym serwerem proxy, wyglądałoby to korzystniej. O tym, czym jest serwer proxy, dowiecie się z tej strony: https://techpolska.pl/. Wydaje się, że VPN jest tutaj rozwiązaniem najlepszym, oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo tolerancyjni jesteśmy względem udostępnianych przez nas danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here