Jak efektownie oświetlić poddasze ze skosami?

Pomieszczenia na poddaszu, pełne skosów, zakamarków i załamań to niezwykle ciekawa, a jednocześnie trudna przestrzeń do aranżacji. Z jednej strony pozwala zaskoczyć, zastosować nietypowe rozwiązania, z drugiej wymaga niezwykłej dbałości o szczegóły. Jednym z najważniejszych elementów uzyskania przytulnego i funkcjonalnego wnętrza na takiej przestrzeni jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Podpowiadamy jak to zrobić.

Oświetlenie zapewnia odpowiedni klimat

Właściwie oświetlenie jest niezwykle istotne nie tylko wtedy gdy organizujemy sobie miejsce pracy. To ilość i jakość światła odpowiada za klimat panujący w pomieszczeniach. Szczególnie ważne jest to właśnie na poddaszu, gdzie dopływ naturalnego światła jest zwykle mocno ograniczony. Na takiej przestrzeni ważne jest nie tylko tzw. oświetlenie ogólne, ale też właściwie zastosowane lampy stojące oraz lampy punktowe.

Kinkiet zapewni oświetlenie ogólne

Na poddaszu często pomieszczenia są niższe i to nie tylko w miejscach gdzie są skosy. W takiej sytuacji zastosowanie żyrandola może być trudne lub wręcz niemożliwe, ale doskonale poradzą sobie kinkiety. Do tego kinkiety pozwalają regulować kierunek światła, dzięki czemu można m.in. oświetlić miejsca w których nie ma możliwości montażu innej lampy. Kinkiety dobrze sprawdzają się też np.przy organizacji kącika do czytania, właśnie dlatego, że każdy może je ustawić indywidualnie.

Gdzie stosować lampy stojące?

Zwłaszcza na poddaszu przydaje się zastosowanie światła posiadającego z dołu, które rozświetli przestrzeń pod skosami. Takie światło rozproszone ku górze jest niezwykle klimatyczne, niezależnie od tego czy zastosujemy lampy o prostej formie czy te o oryginalnym designie.

Jak wykorzystać oświetlenie punktowe?

Pod skosami dobrze sprawdzają się lampy punktowe, są niewielkich rozmiarów dzięki czemu nie zabierają miejsca na i tak już ograniczonej przestrzeni. Zwłaszcza dobrze sprawdzają się plafony ledowe, i to nie tylko dlatego, że zużywają niewiele energii. Lampy punktowe oparte o technologię led nie nagrzewają się tak jak te tradycje. Nie ma więc obaw, gdy na tak niewielkiej przestrzeni ktoś się o nie zahaczyć, bo nie można się nimi poparzyć.

Oryginalnie lub klasycznie

Odpowiednie oświadczenie poddasza, zwłaszcza tych mniejszych pomieszczeń wymaga sporo kreatywności, można próbować zaadaptować klasyczne rozwiązania w nietypowych miejscach. Można też postawić na oryginalny design. Ciekawe i różnorodne rozwiązania oferuje m.in. sklep internetowy iluve.com. Ważne by osiągnięty efekt nie tylko nam się podobał, ale również był funkcjonalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here