Każdy człowiek, każda rodzina wcześniej czy później ma jakiś swój większy lub mniejszy problem i warto udać się po pomoc do specjalisty. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa, dobry psycholog jest w stanie bez problemu wyłapać przyczyny konfliktu rodzinnego i wskazać drogę w jaki sposób można te relacje odbudować i naprawić. Źródła kryzysu w rodzinach mają bardzo różne podłoże, dlatego ważne jest doświadczenie psychologa.
Dobry psycholog bardzo szybko wyłapie na jakim tle powstają wszelkiego rodzaju konflikty w rodzinie. Doskonale zdaje on sobie z tego sprawę, że wzajemne relacje w domu są jak naczynia połączone. Jeżeli w jednym zaczyna przelewa się woda to czasami drugie musi pomóc. Nie warto jest eskalować konfliktu, najlepiej jest jak najszybciej podjąć odpowiednie rozmowy. Negatywne odnoszenie się do członków naszej rodziny z całą pewnością nie pomoże nam w budowaniu dobrych relacji a jedynie pogorszy i tak już nie najlepszą atmosferę w naszym domu.
Naprawa relacji w rodzinie
Doświadczony psycholog wie, że to jakie są relacje między dorosłymi domownikami bardzo wpływa na dziecko. Czasami dziecko potrafi się zamknąć i do niczego nie przyznawaj, ale wytrawne oko obserwatora na przykład szkolnego psychologa bez problemu wypatrzy że jest jakiś problem. Jeżeli chodzi zaś o dorosłych to źródłem konfliktów najczęściej jest brak zrozumienia, nie potrafimy odpowiednio rozpoznać potrzeb naszego partnera a co za tym idzie rośnie w nim frustracja. Od osoby z którą tworzymy rodzinę oczekujemy zrozumienia i wsparcia a nie wiecznych kłótni i zaczepek. W takich sytuacjach często jest tak, że osoby takie oddalają się od siebie, ich więź jest coraz słabsza, a to w dalszej perspektywie doprowadza często do rozpadu małżeństwa. Dlatego jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie to doświadczony psycholog będzie w stanie jeszcze to naprawić. To czy terapia będzie skuteczna zależy od wielu czynników, jednym z nich oczywiście są umiejętności psychologa. Z drugiej jednak strony, nie oczekujmy cudów w momencie kiedy mamy już bardzo duży kryzys. Wówczas może się już nie udać uratować rodzinnego życia.
Jaki psycholog?
Do psychologa wybieramy się z różnymi problemami. Z jednej strony często są to problemy związane z naszym życiem, mamy problemy z zaśnięciem, cierpimy na bezsenność albo mamy stany lękowe depresyjne. Jednak często jest też tak że to nasza cała rodzina potrzebuje pomocy lub tylko na przykład dziecko.
Jeżeli chodzi o dziecko, to do wyboru mamy dwie możliwości. Możemy poszukać psychologa dziecięcego w ramach poradni prowadzonej przez NFZ lub prywatnie albo skierować swoje kroki do psychologa w szkole lub przedszkolu. Wiele zależy od tego czego oczekujemy i jaki mamy problem. Jeżeli problem dotyczy spraw związanych ze szkołą zdecydowanie najlepiej zwrócić się do psychologa szkolnego. Ma on kontakt ciągle z dziećmi i może je obserwować zarówno na lekcji jak na przerwach. Psycholog szkolny będzie w stanie ocenić jak nasze dziecko reaguje w kontaktach z innymi rówieśnikami, czy prawidłowo się rozwija, czy odpowiednio się zachowuje. Takie informacje są czasami niezbędne jeżeli chodzi o wdrożenie ewentualnego leczenia lub terapii.
Wybór odpowiedniego psychologa w momencie kiedy decydujemy się na terapię jest właściwie kluczowy dla dalszej procedury leczenia oraz szans na skuteczną jego pomoc. Jeżeli nieprawidłowo dobierzemy psychologa, to z całą pewnością nie będzie on w stanie nam pomóc. Warto wiedzieć że psychologowie mają swoje specjalizację, czym innym zajmuje się psycholog kliniczny, czym inny innym policyjny a jeszcze czym innym zajmuje się psycholog szkolny czy terapeuta rodzinny. Mimo, że każda z tych specjalizacji jest nazywana psychologiem, to jednak ich kwalifikacje i zakres wiedzy jak i możliwości prowadzenia różnych terapii są od siebie bardzo odmienne.
Podsumowanie
Podsumowując można wiec powiedzieć, że do specjalisty można pójść z tyk naprawdę każdym problemem. Najważniejsze jest to, aby potrafić samodzielnie wyczuć, że taka a nie inna pomoc jest nam rzeczywiście potrzebna. Można powiedzieć, że przyznanie się do swoich błędów jest pierwszym krokiem do ich naprawienia. Oczywiście sama terapia Mozę do prostych nie należeć aczkolwiek istnieje możliwość, aby sobie z tym wszystkim odpowiednio poradzić. Wystarcz jedynie silna wola. Często duże znaczenie ma również wsparcie innych, bliskich nam ludzi. Chodzi tutaj przede wszystkim o najbliższą rodzinę, czyli współmałżonka, rodziców czy dzieci.
Jeżeli wszystko się dobrze poukłada, to wówczas włączając w to wsparcie rodziny mamy spore szanse na naprawienie wszelkich złych relacji, pozbycie się niepotrzebnych złych emocji z naszego domu a przez to znaczące poprawienie jakości życia naszej rodziny. Zdecydowanie warto jest walczyć, bo trudno znaleźć większą wartość w naszym życiu niż dzieci, żona i wspólne ognisko domowe.