Dezodoryzacja - co to jest i komu zlecić jej wykonanie?

Nieprzyjemne zapachy w otoczeniu mogą być poważnym problemem, szczególnie gdy unoszą się w domu czy mieszkaniu. Na szczęście takie zapachy można skutecznie usunąć. Wykonuje się wtedy dezodoryzację. Warto wynająć do tego specjalistyczną firmę.

Chociaż człowiek nie ma tak czułego zmysłu powonienia, jak niektóre zwierzęta, również on potrafi łatwo wyczuć nieprzyjemne zapachy w otoczeniu. Naukowcy używają wobec nich specjalistycznego terminu – odory. Chodzi tu o lotne substancje chemiczne, powodujące podrażnienie błon śluzowych (np. nosa). Odory mogą być organiczne lub nieorganiczne i bywają wyczuwalne nawet przy niskich stężeniach. Nieprzyjemne zapachy, szczególnie bardzo intensywne, mogą wpływać negatywnie na zdrowie człowieka – podrażniają nos, gardło, powodują duszności, zawroty głowy, senność, nudności itd. Niestety, niektóre z drażniących zapachów mogą pojawić się także w domu lub mieszkaniu. Zapytaliśmy ekspertów firmy Profesjonalne Ozonowanie, jak usunąć takie zapachy. 

Skąd nieprzyjemne zapachy w otoczeniu?

Najpierw warto wyjaśnić, skąd w ogóle biorą się nieprzyjemne i drażniące zapachy w naszym otoczeniu, a szczególnie w domu. To mogą być tak naprawdę bardzo różne zapachy. Do ich powstawania przyczyniamy się my sami w większości przypadków. Przykładem jest chociażby zapach papierosów, który pozostaje i jest bardzo uporczywy, ponieważ wnika w różne powierzchnie. Często także nieprzyjemny odór pozostawiają różne chemikalia. Mamy z tym do czynienia najczęściej po remontach. To może być zapach farb, lakierów itp. Inne zapachy, które mogą dokuczać w mieszkaniu lub domu to na przykład odór wymiocin, fermentacji, moczu, rozkładu organicznego, stęchlizny, spalenizny itp.

Dezodoryzacja, czyli usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Usuwanie zapachu, który nie jest pożądany, a wręcz jest nieprzyjemny, nazywa się dezodoryzacją. To dość szeroki termin, który może odnosić się do usuwania odoru zarówno z obiektów przemysłowych, placówek medycznych czy obiektów użyteczności publicznej, jak i domów. W każdym przypadku chodzi o to samo: całkowite usunięcie lub znacznie zmniejszenie stopnia nieprzyjemnego zapachu. Nie każda metoda dezodoryzacji jest jednak tak samo skuteczna i poradzi sobie ze wszystkimi typami odoru.

Kto powinien wykonać dezodoryzację?

Niektóre osoby sądzą, że same są w stanie poradzić sobie z usunięciem nieprzyjemnego zapachu z otoczenia. Najczęściej wykorzystują do tego wielogodzinne wietrzenie lub różnego rodzaju odświeżacze powietrza. Zwykle nie przynosi to oczekiwanego rezultatu. Niektóre nieprzyjemne zapachy są bardzo uporczywe i wymagają przeprowadzenia profesjonalnej dezodoryzacji. Wymaga to skorzystania z usług wyspecjalizowanej firmy. Taki wykonawca usługi zwykle zatrudnia doświadczonych fachowców i posiada odpowiedni do dezodoryzacji sprzęt.

Profesjonalne firmy stosują różne metody dezodoryzacji – ozonowanie (najskuteczniej usuwa nawet najbardziej uporczywy odór), zamgławianie ULV (wypełnienie pomieszczenia odpowiednimi preparatami) lub opryskiwanie (preparaty nakładane na wszystkie powierzchnie płaskie).

Uporczywy, nieprzyjemny zapach może być dużym problemem w domu lub w innym miejscu, w którym często przebywamy. Na szczęście doświadczona, wyspecjalizowana firma potrafi dziś poradzić sobie z każdym odorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here