Dan Brown

Nie każda książka spotyka się wyłącznie z pozytywnym odbiorem widzów. Istnieją jednak takie powieści, które wywołują wyjątkowo skrajne emocje. Tak jest chociażby w przypadku książek Dana Browna. Kim jest ten autor? Dlaczego jego dzieła są tak kontrowersyjne? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kim właściwie jest Dan Brown?

Dan Brown urodził się w 1964 roku. Chodził do ekskluzywnej szkoły średniej z internatem, w której jego ojciec uczył matematyki. Potem przeniósł się do równie prestiżowej Amherst College, w której poznał między innymi Harlana Cobena. Nie od razu zajął się w życiu pisarstwem. Początkowo próbował swoich sił w muzyce, ale bez sukcesu. Potem uczył języka angielskiego, a ostatecznie postanowił pisać książki, co przyniosło mu największe profity. Dzisiaj nakłady powieści Dana Browna sięgają ponad 200 milionów egzemplarzy. To stawia go w gronie najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Dan Brown w swoich książkach wykorzystuje pewne fakty z historii, sztuki i religii, tworząc z nich iście wybuchową mieszankę. Właśnie dlatego niejednokrotnie jego powieści były krytykowane przez specjalistów w tych dziedzinach, a także zarzucano mu zakłamanie historii.

Wojna wokół „Kodu Leonarda da Vinci”

Największa burza wokół jego powieści rozpętała się po wydaniu powieści „Kod Leonarda da Vinci”. Autor sugerował w niej między innymi, że Jezus Chrystus był w związku z Marią Magdaleną, a nadto spłodził dzieci. Jego potomkowie z kolei nadal żyją, a tej tajemnicy pilnie strzegą pewne organizacje. W złym świetle postawił przy tym kościół katolicki, co nie spodobało się współczesnym, kościelnym hierarchom. Oczywiście w swoich poprzednich oraz kolejnych powieściach Dan Brown również bezpardonowo przekraczał granice. Kontrowersyjne są również historie przedstawione w powieści „Anioły i demony” oraz „Inferno”. Rzecz jednak w tym, że Dan Brown nigdy nie sugerował, że jego książki przedstawiają autentyczne, historyczne wydarzenia. Stworzył pewną wciągającą fabułę, która jest wiarygodna, ale jej celem wcale nie była zmiana treści w szkolnych podręcznikach.

Popularność na fali krytyki

Z jednej strony Dan Brown jest i był zatem bardzo krytykowanym autorem. Z drugiej jednak to przyniosło mu jeszcze większą popularność – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Wojna wokół powieści „Kod Leonarda da Vinci” doprowadziła nawet do stworzenia dochodowej formy turystyki. Organizowane są bowiem wycieczki po miejscach nawiązujących do fabuły jego książki. Ponadto „Kod Leonarda da Vinci” został zekranizowany w 2006 roku. W 2009 roku przyszła kolej na „Anioły i demony”. A w 2009 roku miała miejsce premiera filmowa „Inferno”. Oczywiście adaptacje filmowe również spotkały się z ogromnym zainteresowaniem widzów. Główną rolę w nich odegrał Tom Hanks.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here