Czy ssanie oleju ma sens

Ssanie oleju staje się w ostatnich latach coraz popularniejsze. Czy słusznie? Czy warto płukać usta olejem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy ssanie oleju ma sens!

Skąd pomysł na ssanie oleju?

Choć ssanie oleju samo w sobie brzmi nieco zaskakująco, z pewnością jeszcze większa niespodzianką będzie fakt, że metoda ta wcale nie jest młoda – wręcz przeciwnie, liczy sobie ponad 2000 lat i pochodzi jeszcze z medycyny ajurwedyjskich. Wtedy to zauważono, że płukanie ust olejem działa bardzo korzystnie na cały organizm, wysnuto też teorię, że wiele schorzeń i dolegliwości swój początek może mieć właśnie w jamie ustnej.

Ssanie oleju – czy to ma sens?

Kwestia faktycznego działania płukania ust olejem jest przedmiotem wielu dyskusji, które nasilają się szczególnie w ostatnich latach – czyli wraz ze wzrostem popularności tej metody. Jak dotąd wpływ ssania oleju na różne aspekty zdrowia człowieka nie zostały udowodnione w sposób naukowy, jednak z drugiej strony próby rozpoczęcia takich badań niespecjalnie były podejmowane.

Czemu? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że ssanie oleju uważane jest za metodę tak prostą, że być może zaawansowana nauka nie chciała się w nią zgłębić. Jednak osoby praktykujące ssanie oleju uważają, że przynosi ono wiele korzyści dla zdrowia. Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, że ssanie oleju pomaga w zwalczaniu drobnoustrojów, wirusów i bakterii.

Ponadto ssanie oleju pomaga pozbyć się uciążliwych migren, ułatwia zwalczenie takich chorób i dolegliwości, jak zapalenie oskrzeli, ból zębów, zakrzepica, wrzody, egzema, a także choroby płuc, wątroby i żołądka. Wgłębiając się w literaturą poświęconą ssaniu oleju, możesz znaleźć znacznie więcej przykładów korzystnego działania tej techniki. Czy jednak są one prawdą? Obecnie chyba nie da się wprost odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jednak zaczniesz ssać olej, z pewnością po krótkim czasie samodzielnie zaobserwujesz, czy doszło do jakichkolwiek zmian.

Płukanie ust olejem – jak to robić?

Ssanie oleju samo w sobie jest bardzo proste i nie powinno Ci sprawić żadnych problemów nawet za pierwszym razem. Najpierw jednak musisz zdecydować, którym olejem zamierzasz płukać usta? Ssanie oleju kokosowego? Oczywiście. Popularne są też takie oleje, jak słonecznikowy, kokosowy, sezamowy, arachidowy, oliwa z oliwek Tak naprawdę możesz wybrać dowolny olej, byle tylko nie posiadał mocnego smaku, był nieprzetworzony i w pełni naturalny.

Aby płukać jamę ustną, wlej do buzi 1 łyżkę stołową wybranego oleju. Początkowo będzie on gęsty, jednak z każdą minutą będzie stawał się coraz rzadszy, mieszając się ze śliną. Po kwadransie wypluj olej, dokładnie wypłucz jamę ustną i umyj zęby. I to wszystko! Prawda, że proste?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here