Co warto wiedzieć o puzonach?

0
772

Puzon jest instrumentem dętym blaszanym, wykonanym w całości z metalu. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: suwakowy oraz wentylowy. Pomimo, że nauka gry na pierwszym instrumencie jest trudniejsza, cieszy się większą popularnością. Ten przedmiot jest z natury głośny, lecz może stać się także bardzo subtelny, dlatego wykorzystuje się go w wielu gatunkach i stylach muzycznych. Staje się też coraz popularniejszym instrumentem solowym, a nie jedynie towarzyszącym.

Rodzaje puzonów

Puzony dzielą się na suwakowe i wentylowe, a także mają różne rodzaje brzmieniowe. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić sopranowe w stroju B, altowe w stroju Es, tenorowe w stroju B, basowe w stroju F lub Es. Pozostałe rodzaje to puzon tenorowo-basowy z dodatkowym zaworem obniżającym dźwięk o kwartę i ten brzmiący najniżej – doppio w stroju B niskim. Najchętniej wybierane i najbardziej uniwersalne są puzony tenorowe i altowe.

Jaki puzon jest odpowiedni na początek nauki?

Do gry na puzonie niezbędne jest wyćwiczenie płuc. Na początkowym etapie mogą się sprawdzić instrumenty tenorowe, do których posiadanie mocnych płuc nie jest jeszcze tak konieczne. Do wydobycia dźwięku potrzebne jest prawidłowe osadzenie ust i zadęcie. By upewnić się, że wybrany model jest odpowiedni, warto skonsultować się z pedagogiem lub doświadczonym puzonistą.

Rozgrzewka przed grą

Przed rozpoczęciem gry na puzonie nie wolno pominąć rozgrzewki. Konieczny jest trening mięśni twarzy, które wykonują największą pracę podczas gry właściwej. Rozgrzewka powinna rozpocząć się na niskich, pojedynczych, długich dźwiękach w wolnym tempie w technice legato. Następnie można przejść do gry w technice staccato. Warto pamiętać o tym, że brzmienie powinno być delikatne.

Tłumik do puzonu

Modelowanie i kreowanie brzmienia umożliwia zastosowanie tłumika do puzonu. Może on rozjaśnić brzmienie lub je uszlachetnić i przyciemnić. Istnieją także tłumiki do ćwiczeń, których zadaniem jest przede wszystkim zminimalizowanie głośności instrumentu.

Podsumowanie

Puzon jest instrumentem, który można spotkać nie tylko w dużych orkiestrach dętych i symfonicznych, ale również w małych zespołach rozrywkowych czy folklorystycznych. Przed podjęciem nauki gry na puzonie warto zastanowić się, czy lepszy będzie instrument suwakowy czy wentylowy. Bardzo ważne jest także wyćwiczenie płuc. Puzony nie muszą być jedynie głośnymi instrumentami towarzyszącymi. Można z nich wydobyć także bardziej subtelne brzmienia i używać jako instrumentów solowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here