Biżuteria srebrna

Srebro to popularny metal wykorzystywany powszechnie w branży jubilerskiej. Najczęściej jest srebro próby 925, gdyż ma odpowiednią twardość i plastyczność. Poniżej wyjaśniamy, czym charakteryzuje się biżuteria srebrna o takiej próbie.

Srebro próby 925 – co to oznacza?

Im wyższa próba, tym wyższa wartość i zawartość kruszcu srebra w danej biżuterii. Srebro o próbie 925 to najbardziej szlachetna próba, która zawiera 92,5% srebra. Jest też bardziej odporne na odkształcanie.

Jednak samo srebro jest stosunkowo kruche, dlatego nie produkuje się ozdób jedynie z niego. W pozostałych 7,5% najczęściej wykorzystywana jest miedź. Dzięki stopom z dodatkowymi metalami takie wyroby są bardziej wytrzymałe i twardsze.

Taka biżuteria pozostanie w dobrym stanie przez dłuższy czas. Nie ulegnie pęknięciom czy wykruszeniom. Najlepiej wybierać srebro 925 bez dodatku niklu i innych metali nieszlachetnych, które mogą doprowadzić do reakcji alergicznych na skórze.

Z czym łączyć srebro? Pomysły na stylizacje

Biżuteria srebrna jest uniwersalna i pasuje do wielu stylizacji, okazji oraz do każdego typu urody. Srebro 925 to materiał bardzo plastyczny, można w nim umieścić kamienie szlachetne – jak m.in. ametyst, opal, szafir, perły, topaz, tanzanit czy szmaragd.

Srebro pięknie rozświetla i łatwo je dopasować do każdego zestawu – na co dzień lub do biura. Na przykład srebrne kolczyki i bransoletkę można nosić nawet do stroju sportowego. Choker z kolei będzie świetnym wyborem na wieczór, a duży i długi naszyjnik na ważną uroczystość.

Przechowywanie i pielęgnacja srebrnej biżuterii

Srebrna biżuteria może wyglądać wspaniale przez wiele lat, jeśli będzie odpowiednio traktowana. Jest wiele sposobów, dzięki którym ulubione wyroby zachowają swój wygląd i blask. Przede wszystkim przechowuj je daleko od wilgoci i źródeł dziennego światła, chroń je także przed detergentami i substancjami chemicznymi. Powinny leżeć w pudełku albo szkatułce. Sprawdzą się też woreczki, by nie plątały się i nie ocierały o siebie.

Biżuteria musi być regularnie czyszczona, by nie zaczęła czernieć. Srebrne ozdoby można wyczyścić delikatną szmatką lub gąbką za pomocą roztworu płynu do mycia naczyń z wodą. Ciemny nalot usuniesz też domowymi sposobami – m.in. wodą z sodą albo niewybielającą pastą do zębów. Można też sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia srebra albo oddać je do jubilera na profesjonalne czyszczenie.

Odpowiednie przechowywanie oraz regularna pielęgnacja srebrnej biżuterii sprawi, że będzie ona piękna, stylowa i błyszcząca nawet po wielu latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here