Na czym polega konserwacja wentylacji?

Konserwacja wentylacji polega przede wszystkim na jej regularnym czyszczeniu. Zanim to nastąpi, należy jednak przygotować pomieszczenie, w którym czynność będzie przeprowadzana. Polega to przede wszystkim na usunięciu zbędnych przedmiotów i elementów wyposażenia lub zabezpieczeniu ich folią ochronną.

Kolejno należy opracować plan dotarcia do wnętrza instalacji. W przypadku większych obiektów budowlanych zwykle znajduje się ona pod sufitem i nie posiada dodatkowych zabezpieczeń, dlatego dotarcie do niej nie sprawia problemów. Sprawa wygląda inaczej w przypadku pomieszczeń prywatnych i biurowych. Wtedy konieczny jest demontaż konstrukcji. Usługi konserwacyjne tego typu trwają od kilku do kilkunastu godzin, rozbieżność czasowa wynika z dostępności instalacji oraz jej projektu.

Konserwacja wentylacji – metody czyszczenia

Metoda czyszczenia dopasowywana jest do rodzaju instalacji. Zazwyczaj w przypadku instalacji przemysłowych wykonuje się czyszczenie na mokro, czyli z użyciem detergentów, preparatów chemicznych lub pary wodnej, dzięki czemu można usunąć nawet tłuste i mocno zanieczyszczone obszary, co nie byłoby możliwe metodami na sucho. Preparaty chemiczne naruszają strukturę powstałych zanieczyszczeń i powodują ich oddzielnie od instalacji. W mniejszych pomieszczeniach i obiektach, gdzie wentylacja działa z mniejszą intensywnością (biura, instytucje publiczne, szpitale), wystarcza zwykle metoda na sucho polegająca na usuwaniu zanieczyszczeń metodami mechanicznymi (np. szczotkowaniem). Jeśli chodzi o mniej zanieczyszczone instalacje, stosuje się głównie szczotkowanie, oczyszczanie za pomocą dyszy ze sprężonym powietrzem lub odkurzacz manualny. Wybór narzędzia pracy zależy od stanu danej instalacji oraz stopnia jej zanieczyszczenia. Najpopularniejsze jest używanie szczotek, które umożliwiają usunięcie nawet długotrwałych osadów. Wielokrotnie również łączy się kilka metod, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty pracy. Zdarza się również, że dokładne czyszczenie instalacji wymaga zdemontowania jej fragmentu (tak dzieje się między innymi z anemostatem). Po oddzieleniu tej części wykonuje się dokładne mycie ręczne, a po osuszeniu ponowne zamontowanie we właściwym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here