6 zasad przechowywania — jak mieć miejsce na wszystko?

0
228

W małym mieszkaniu liczy się dosłownie każdy centymetr. Jednak nie tylko przy niewielkim metrażu warto zadbać o optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.  Sprzyja to utrzymaniu ładu i porządku. Pozwala też wyeliminować sytuacje, w których tracimy czas na nerwowe poszukiwanie części garderoby potrzebnych rzeczy czy ważnych dokumentów. Okazuje się, że wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by przechowywanie w domu było tak proste, jak nigdy dotąd.

Regularne sprzątanie przede wszystkim

Chyba dla nikogo nie będzie zaskakującym fakt, że podstawowym elementem pozwalającym uporządkować przestrzeń wokół siebie jest regularne sprzątanie. W ten sposób zadbamy o to, by wszystkie rzeczy były zawsze na swoim miejscu, dzięki czemu w razie potrzeby będzie łatwiej je znaleźć.

Przeprowadzanie porządków pozwala też wyeliminować przedmioty, które są po prostu niepotrzebne. Nadmiar rzeczy stanowi bowiem jedną z najczęstszych przyczyn regularnie tworzącego się bałaganu.

Akcesoria do segregacji rzeczy

Niezależnie od tego, czy przechowujemy rzeczy w szafie w komodzie lub w szafce, utrzymanie porządku w jej wnętrzu również wymaga odpowiedniej organizacji. Pomocne będą tutaj różnego rodzaju akcesoria, takie jak wysuwane koszyki, szuflady, różnego rodzaju pudła i pudełka, stojaki, a nawet sprytne wieszaki ze specjalnymi kieszeniami, służące do przechowywania torebek czy butów. Bez takich rozwiązań nawet w pojemnej szafie w przedpokoju lub sypialni zapanuje chaos. W rezultacie zmieścimy w niej znacznie mniej rzeczy niż wówczas, gdy zadbamy o porządek.

Wykorzystaj wnęki i przestrzeń pod sufitem

W niemal każdym mieszkaniu znajduje się jakaś wnęka, w której można umieścić całkiem spory mebel do przechowywania. Czasem zmieścimy w niej zaskakująco dużą szafę. Z kolei pod skosami lub schodami możemy ustawić regał lub choćby niską komodę. Dzięki temu możemy wykorzystać przestrzeń, która w innym przypadku byłaby całkiem bezużyteczna.

Jeśli jednak nie dysponujemy wnęką lub zależy nam na maksymalnej oszczędności powierzchni, warto postawić na różnego rodzaju półki, szafki czy regały umieszczane wysoko pod sufitem. Należy jednak pamiętać, że jeśli do ich zawartości będziemy mieć dostęp tylko wtedy, gdy np. skorzystamy z drabiny lub stołka, najlepszym rozwiązaniem będzie trzymanie w nich rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień.

Postaw na meble na wymiar

Producenci mebli tworzą rozwiązania w najrozmaitszych rozmiarach i kształtach. W sklepach możemy znaleźć szafy i komody niemal każdej wielkości. Mimo tego zawsze będziemy mieli do czynienia z pewną standaryzacją. W rezultacie może się okazać, że znalezienie idealnie dopasowanego do naszych potrzeb produktu będzie graniczyło z cudem. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebli na wymiar.

Najczęściej sięgamy po tworzone w ten sposób duże szafy, pomysłowo aranżowane w przedpokojach lub sypialniach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamówić regał czy komodę o wymiarach pozwalających na maksymalne wykorzystanie miejsca we wspomnianych wnękach czy pod skosami.

Meble wielofunkcyjne twoim sprzymierzeńcem

Na niewielkiej przestrzeni stosowanie sprytnych, nieoczywistych rozwiązań jest po prostu koniecznością.  Jednak nawet wtedy, gdy dysponujemy nieco większym metrażem, warto postawić na meble wielofunkcyjne. Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należą między innymi stoliki kawowe z ukrytymi pod blatem szufladami, łóżka z zagłówkami, w których ukryto niewielkie półki na drobiazgi czy skrzynie zastępujące niewielkie stoliki lub pufy.

Obecnie możemy zauważyć też powrót do łask meblościanek. Obecnie jednak nie przypominają one mebli znanych z epoki PRL (choć moda na retro sprawia, że i one znowu goszczą w naszych wnętrzach). Aktualnie stanowią one eleganckie połączenie regału, komody i szafki RTV. To doskonały przykład mebla, w którym wykorzystano rozwiązania pozwalające na przechowywanie naprawdę dużej liczby rzeczy.

Każde mieszkanie jest inne. Dlatego oprócz korzystania z gotowych, sprawdzonych sposobów na organizację przestrzeni, warto też poszukiwać własnych rozwiązań. Zachęcamy do uruchomienia kreatywności. Niemal każde miejsce w domu można wykorzystać w taki sposób, by było estetyczne, ale przy tym wyjątkowo funkcjonalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here