zdrowa dieta

Zdrowa dieta jest jednym z podstawowych filarów do utrzymania zdrowego trybu życia. Drugim filarem jest oczywiście uprawianie sportu. Jeśli połączymy ze sobą te dwa filary możemy być pewni, że nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Dieta może stanowić idealny element profilaktyki, a nawet terapii w przypadku wielu schorzeń. Wypracowanie swojego odpowiedniego modelu żywienia jest trudne, ale nie niemożliwe do osiągnięcia. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru diety? Czy warto stosować najmodniejsze diety, które panują w obecnych czasach? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zdrowa-dieta-co-jesc-na-co-zwracac-uwage-jakich-diet-unikac/ 

Zdrowa dieta – czyli jaka? 

Odpowiedni model żywienia składa się z odpowiednio dopasowanych do organizmu potrzeb. Dieta powinna być indywidualnie dostosowana do danego człowieka. Można określić jednak jej podstawowe, ogólne zasady, które występują w postaci rekomendacji dietetycznych. Jedną z najbardziej powszechnych typów rekomendacji tego typu jest piramida żywieniowa, która ostatnio została zastąpiona talerzem zdrowego żywienia. 

Taki talerz składa się z ogólnych wskazówek, które podpowiadają w jaki sposób komponować posiłki, a najważniejszymi założeniami z nich są: 

 • spożywanie tłustych ryb, orzechów oraz strączków
 • ograniczenie spożycia soli i cukru oraz wszelkich produktów przetworzonych
 • zwiększenie spożycia warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych
 • zastąpienie czerwonego mięsa białym, oraz wybieranie tłuszczów roślinnych zamiast zwierzęcych 

Czy warto stosować się do najmodniejszych panujących obecnie diet? 

Z roku na rok stale rośnie zainteresowanie dietą wegańską, która wyklucza spożycie wszelkich produktów odzwierzęcych. Możliwe jest jednak odpowiednie zbilansowanie takiej diety, aby nie prowadziła do żadnych niedoborów pokarmowych. Właściwie zbilansowana dieta wegańska uznawana jest za odpowiednią, a także prawidłową dla dzieci oraz kobiet w ciąży. 

Coraz większe zainteresowanie rośnie wokół diety o niskim IG. Jest to rodzaj diety, który oparty jest na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Taki model pozwala nie tylko na redukcję ciała, ale również na profilaktykę i terapię zaburzeń gospodarki węglowodanowej insulinowej jak na przykład cukrzyca czy insulinooporność. Dieta o niskim IG składa się głównie z produktów nieprzetworzonych. 

Zapewne wiele osób słyszało również o poście dr Dąbrowskiej. Jest to trwające kilkanaście dni okres, który dopuszcza spożywanie odpowiednich warzyw i owoców. Dostarczany jest w ten sposób kilkaset kalorii dziennie. Taki rodzaj diety traktowany jest jako detoks oczyszczający organizm, który może jednak prowadzić do osłabienia organizmu i efektu jojo. 

W obecnych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem jest również catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa. Pozwala nie tylko na realizowanie zdrowego modelu żywienia, ale również na wygodny sposób użytkowania. 

Jakich diet lepiej jest unikać? 

Poza dietami, które są korzystne dla organizmu, istnieją diety, których stosowanie nie jest zalecane. Takimi przykładami kobiety takie jak:

 • dieta 1000 kcal,
 • dieta kopenhaska
 • Dieta Gersona
 • dieta zgodna z grupą krwi
 • Dieta ketogeniczna
 • dieta wysokobiałkowa Dukana,
 • diety bezglutenowej

Zobacz też: http://www.sistars.pl/dieta-sirtfood-na-czym-polega/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here