Sofa, kanapa, czy narożnik - jakie meble wypoczynkowe kupić do salonu?

Wybór mebli wypoczynkowych do salonu nie jest prostym zadaniem. Uwzględnić trzeba nie tylko ich rozmiar i wygląd, ale również dopasowanie do wielkości pomieszczenia i dodatkowe funkcjonalności. Dlatego przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań.

Jak wybrać meble wypoczynkowe do salonu?

Zanim zaczniesz przeglądać oferty różnych sklepów, zastanów się nad tym, jaki układ będzie panować w salonie. Weź pod uwagę nie tylko wymiary pomieszczenia, ale również to, gdzie ma znajdować się telewizor, stolik kawowy, szafki. Jeśli nie chcesz „zagracić” tego pokoju, lepiej jest to wcześniej dokładnie rozrysować.

Pamiętaj, że ustawiając kanapę musisz uwzględnić wystarczającą ilość miejsca na swobodne przechodzenie obok niej. A gdy planujesz zakup telewizora, dobrze, aby sofa znajdowała się naprzeciwko niego – wtedy oglądanie ulubionych seriali czy filmów będzie mogło odbywać się w komfortowych warunkach.

Istotne jest również to, że meble wypoczynkowe powinny znajdować się pod oknem. Wtedy zyskujesz dostęp do naturalnego światła, np. podczas czytania. Sofy, kanapy i narożniki porównasz na Homebook.pl, dzięki czemu sprawdzisz, które z nich będą najlepiej pasować.

Funkcjonalne kanapy do salonu

Największą zaletą kanap jest to, że w większości przypadków można je rozkładać. Spełniają wtedy dodatkową funkcję jako łóżko. Meble to mogą posłużyć do spania na co dzień, gdy nie masz osobnej sypialni lub do okazjonalnego nocowania gości.

Większość kanap posiada też pojemnik na pościel – nie warto rozglądać się za modelami bez niego, ponieważ zwykle różnica w cenie nie jest znacząca. Natomiast to, na co trzeba zwrócić uwagę, to mechanizm rozkładania. Musi być sprawny, wytrzymały, umożliwiać szybką i prostą zamianę kanapy w łóżko, bez użycia zbędnej siły.
Dobrze byłoby, aby mebel posiadał jak najmniejszą ilość zagłębień, które przeszkadzałyby podczas snu.

Eleganckie sofy

Sofy wyglądają elegancko, są niższe i bardziej miękkie od kanap – zapewniają komfortowy wypoczynek na co dzień. Kiedyś różniło je również to, że nie można ich było rozkładać, obecnie jednak większość ofert dotyczy sof z funkcją spania.

Zwykle nie mają one jednak pojemnika na pościel, są mniej zabudowane. Dzięki temu sprawiają lżejsze, mniej przytłaczające wrażenie, czego konsekwencją jest to, że nie sprawdzą się, gdy planujesz spać na nich na co dzień – wtedy lepszym wyborem jest kanapa.

Modne są w szczególności sofy skórzane, które wyglądają elegancko. W tym wypadku nie opłaca się kupować wersji rozkładanych, gdyż spanie na takich meblach i tak nie będzie komfortowe.

Nowoczesne narożniki

Wielu osobom narożniki kojarzą się z ciężkimi, zabierającymi dużo przestrzeni meblami. Lecz dziś nowoczesne narożniki mają zupełnie inną postać, mogą mieć wymiary nie większe od dwuoosobowej wersalki. I są dobrym rozwiązaniem w przypadku podłużnych i wąskich salonów – wtedy można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w sposób funkcjonalny.

Narożniki, tak jak kanapy, zwykle są rozkładane, mają też pojemniki na pościel. Można na nich spać, choć warto dobrze zastanowić się nad zakupem mebla z bokami – w przypadku wysokich osób może to uniemożliwić wygodne rozłożenie się.

Trzeba też pamiętać, że narożniki mogą być zarówno lewo-, jak i prawostronne. Wyjątkiem są praktyczne narożniki modułowe, które można dowolnie składać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here