Co to jest prezbiopia

Prezbiopia, nazywana także starczowzrocznością, jest schorzeniem związanym z wiekiem. Pojawia się bowiem po 40. roku życia i jest spowodowana osłabieniem elastyczności mięśni oka, a co za tym idzie: słabszymi możliwościami akomodacji do widzenia wyraźnie zarówno bliżej, jak i dalej. Co jeszcze może być powodem występowania prezbiopii i jak ją odpowiednio korygować – podpowiadamy wraz z marką Acuvue produkującą soczewki kontaktowe do korygowania tego schorzenia.

Jakie są przyczyny prezbiopii?

Starczowzroczność spowodowana jest osłabieniem soczewki wewnątrzgałkowej, czyli części oka odpowiedzialnej za jego akomodację umożliwiającą sprawne widzenia przedmiotów znajdujących się bliżej i dalej. Wraz z upływem lat, mięśnie całego organizmu słabną i stają się mniej elastyczne, również w oku. Soczewka oka traci możliwość szybkiej zmiany krzywizny pozwalającą na wyraźne postrzeganie obiektów w różnej odległości. Trudno więc powiedzieć, aby prezbiopia spowodowana była trybem życia – może ona dotknąć każdego z nas, dlatego polecamy artykuł: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/prezbiopia

Dolegliwości związane ze starczowzrocznością najczęściej dotykają osób używających soczewek lub szkieł korekcyjnych z wartościami dodatnimi. Prezbiopia występuje jednak również u osób z krótkowzrocznością, astygmatyzmem oraz takich, które nigdy wcześniej nie miały problemów ze wzrokiem. Objawia się ona przede wszystkim trudnościami z odczytaniem drobnego druku, tzw. syndromem krótkiej ręki, czyli odsuwaniem od siebie tekstu, aby wyraźniej go zobaczyć czy bólami głowy i uczuciem zmęczenia oczu. Wszystkie te objawy powinny nas skłonić do wizyty u okulisty, które dokładnie zdiagnozuje nasze problemy i dobierze odpowiednie szkła lub soczewki kontaktowe pozwalające na skorygowanie widzenia.

Jak można skorygować prezbiopię?

Starczowzroczność można skorygować zarówno okularami do czytania, które jednak mogą powodować uczucie dyskomfortu u osób nieużywających ich do tej pory lub soczewkami kontaktowymi multifokalnymi, czyli progresywnymi, które umożliwiają wyraźne widzenie zarówno blisko, jak i na odległość. Soczewki multifokalne dostępne są m.in. w ofercie firmy Acuvue. Dzięki budowie z krzywizn o różnych mocach pozwalają one na wygodne i płynne przenoszenie wzroku na przedmioty znajdujące się w różnym oddaleniu. Dostępne są jako soczewki jednodniowe w opakowaniach po 30 sztuk, wystarczających na cały miesiąc, jak i jako soczewki dwutygodniowe, wygodne zwłaszcza dla osób noszących je na stałe. Mogą ich używać także osoby, u których jednocześnie występuje astygmatyzm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here