Od czego rozpocząć leczenie alkoholizmu

Nadużywanie alkoholu powoduje zmiany w funkcjonowaniu wielu organów, zwłaszcza wątroby, serca, mózgu, układu nerwowego. Następują także zmiany w psychice osoby uzależnionej, jej zachowaniu oraz relacjach społecznych. Odwrócenie tych niekorzystnych zmian może nastąpić w wyniku detoksykacji.

Dlaczego odtrucie jest konieczne?

Alkohol zawiera wiele toksyn, które mają niekorzystny wpływ na pracę wielu organów. Przy okazjonalnym piciu organizm samodzielnie sobie z nimi radzi i wydala je na zewnątrz. W przypadku długotrwałego i systematycznego spożywaniu alkoholu, znaczna część toksyn odkłada się w organizmie, negatywnie odbijając się na zdrowiu.

Alkohol spożywany przez dłuższy czas szczególnie niekorzystnie wpływa na wątrobę (otłuszczenie i marskość), trzustkę (cukrzyca), układ krążenia (nadciśnienie), serce (zawał), mózg (udar). Alkohol dodatkowo powoduje odwodnienie organizmu, wypłukuje z niego cenne minerały oraz witaminy. Jeśli chodzi o odtruwanie organizmu Kraków ma do zaoferowania wiele możliwości, w postaci prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu. Każde z takich miejsc w pierwszym kroku terapii zaleca odtruwanie, które ma na celu przywrócenie organizmu do prawidłowego funkcjonowania.

Kiedy detoks jest potrzebny?

Do zatrucia alkoholem najczęściej dochodzi w dwóch przypadkach:

  • jednorazowe przedawkowanie alkoholu,
  • ciąg alkoholowy.

W przypadku jednorazowego przedawkowania po kilku godzinach pojawiają się bardzo męczące objawy, jak ból głowy, wymioty, biegunka, światłowstręt. W tym przypadku odtrucie można przeprowadzić w warunkach domowych. Przy niewielkim nasileniu objawów wystarczy uzupełnić płyny oraz elektrolity. Przy bardzo nasilonych objawach należy wezwać lekarza, który poda kroplówkę lub ewentualnie skieruje na oddział toksykologii.

Ciąg alkoholowy jest objawem choroby alkoholowej, w tym przypadku odtruwanie alkoholowe powinno przebiegać w specjalnych warunkach, pod nadzorem lekarzy różnych specjalności.

Jak przebiega odtruwanie alkoholowe Kraków?

Ciąg alkoholowy świadczy o zaawansowanej fazie choroby alkoholowej. Uzależnienie od alkoholu jest nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Nagłe przerwanie ciągu powoduje wiele nieprzyjemnych i groźnych objawów, które określane są Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym (AZA). Objawy mają charakter somatyczny i psychiczny, z którymi nie poradzi sobie osoba uzależniona. Do najczęstszych objawów AZA należą:

  • uczucie głodu alkoholowego,
  • biegunka i wymioty,
  • zawroty i bóle głowy,
  • nadciśnienie,
  • bezsenność,
  • drżenie rąk,
  • halucynacje i omamy,
  • padaczka alkoholowa.

Zawsze detoksykacja rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i przeprowadzenia badań podstawowych, w razie konieczności lekarz zleca badanie dodatkowe. Na tej podstawie ustala przebieg leczenia, zawsze jest on dobierany indywidualnie, w zależności od stanu pacjenta.

Odtruwanie alkoholowe w Krakowie trwa od 7 do 10 dni, ale w razie konieczności jest przedłużane. W tym czasie pacjent pozostaje pod opieką jednego lekarza oraz ma zapewnione konsultacje kardiologiczne, neurologiczne. Przez cały czas detoksykacji pozostaje także pod opieką psychiatry i psychologa, którzy pomagają przejść mu przez najtrudniejszy okres.

W okresie detoksykacji pacjent otrzymuje kroplówki dożylne uzupełniające płyny, elektrolity, witaminy oraz makro i mikroelementy. Dodatkowo otrzymuje także leki psychotropowe o działaniu uspokajającym i zmniejszającym dolegliwości psychiczne. Taki sposób leczenia zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala łagodniej przejść przez objawy zespołu odstawiennego.

Czy detoksykacja wystarczy?

W przypadku jednorazowego zatrucia alkoholem odtrucie jest leczeniem wystarczającym. Z organizmu zostaną usunięte toksyny i uzupełnione wszystkie niezbędne składniki. W przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej detoksykacja powinna być tylko pierwszym etapem jej leczenia. W przeciwnym wypadku alkoholik szybko powróci do swojego nałogu.

Drugi etap leczenia to przede wszystkim terapia, która tylko pozornie jest łatwiejsza. Nie występują już dolegliwości natury fizycznej, ale od alkoholika wymaga przewartościowania swojego dotychczasowego życia. Pomagają mu w tym zajęcia terapii grupowej oraz indywidualnej.

Dzięki temu uświadomi sobie skalę własnego problemu, zbuduje nowy system wartości i nauczy się żyć w trzeźwości. Na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej niezwykle ważne jest wsparcie ze strony najbliższych.

Odtruwanie alkoholowe i terapia alkoholowa znacznie lepiej przebiegają w specjalistycznych ośrodkach prywatnych, które zapewniają dyskrecję i kameralne warunki. Małe pokoje (2-3 osobowe) przypominają warunki domowe, a urozmaicone warsztaty terapeutyczne pozwalają na szybsze przezwyciężenie nałogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here