Jak wykonywać trening mózgu

Trening mózgu warto wykonywać codziennie, jeśli chcemy, by nasz najważniejszy organ sprawnie funkcjonował przez całe nasze życie. Kłopoty z pamięcią i orientacją przestrzenną będą w mniejszym stopniu zagrożeniem w podeszłym wieku, jeśli zawczasu zadbamy o to, by nasz mózg codziennie otrzymywał porcję wyzwań optymalizujących jego sprawne działanie. Przydatne są zwłaszcza ćwiczenia na pamięć. Podpowiadamy, jak je wykonywać i o co jeszcze zadbać, by nasz mózg działał bez zarzutu.

Na czym polega trening mózgu?

Trening mózgu to nic innego jak zadania mające na celu aktywowanie i usprawnianie rozmaitych ważnych i potrzebnych funkcji mózgu, takich jak pamięć, koncentracja, orientacja przestrzenna, uważność (umiejętność dostrzegania szczegółów) oraz myślenie i wnioskowanie.

Doskonałe w tym celu są krzyżówki, odnajdywanie drobnych różnic na podobnych rysunkach, gry wymagające logicznego myślenia, takie jak szachy czy warcaby, gry strategiczne, także zespołowe, jak również rozwiązywanie zagadek. Wszystko to, co sprawia, że zmuszamy nasz mózg do pracy, jest korzystne dla tego organu w imię zasady, że narząd nieużywany po prostu zanika. Trening mózgu oczywiście powinien być stosowany z umiarem, podobnie jak wszystkie inne formy ćwiczeń. Nie należy przesadzać w żadną stronę, ale ćwiczyć mózg regularnie, a wtedy szybko zauważymy poprawę w jego funkcjonowaniu.

Ćwiczenia na pamięć – dlaczego warto?

Pamięć długotrwała i krótkotrwała to funkcje mózgu, które najczęściej zawodzą w podeszłym wieku. Trening mózgu powinien zatem uwzględniać także ćwiczenia na pamięć, koncentrację i orientację przestrzenną. Dobrym ćwiczeniem na pamięć jest uczenie się fragmentów tekstu i powtarzanie go z pamięci oraz zapamiętywanie numerów – na przykład numerów telefonu znajomych. Nie tylko ćwiczymy w ten sposób pamięć, ale też wiedza ta może okazać się w jakimś momencie przydatna.

Na orientację w przestrzeni dobrze działają ćwiczenia polegające na odnajdywaniu drogi w labiryncie albo w terenie. Koncentrację ćwiczymy zaś, skupiając się przez jakiś czas na wykonywaniu danej czynności. Może to być szycie, szydełkowanie, kolorowanki albo rozwiązywanie zagadek logicznych. Ważne, by nic nas w tym czasie nie rozpraszało.

Co jeszcze dla sprawnej pracy mózgu?

Oprócz treningu mózg potrzebuje także do pracy odpowiedniej jakości energii. Dostarczamy ją wraz z pożywieniem. Dla pracy mózgu konieczne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (znajdziemy je w tłustych rybach morskich i olejach roślinnych) oraz witaminy, sole mineralne i elektrolity. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu, zarówno podczas pracy fizycznej, jak i umysłowej. Dobrej jakości woda i napoje zawierające elektrolity są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i nie można o tym zapominać, podobnie jak dbamy o picie odpowiedniej ilości płynów podczas treningu na siłowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here