Jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu jest zakup mieszkania więc nie ma w tym nic dziwnego, że wybór mieszkania należy traktować poważnie. Jeśli na przykład problemy finansowe zostaną rozwiązane, wybór odpowiedniego układu może być kolejnym wyzwaniem. Jak wybrać właściwy układ – na to pytanie odpowie projektant wnętrz Pani Magda Knappe – http://projektowaniewnetrz24.eu
Zaplanuj swój typowy dzień
Przed przystąpieniem do wyboru układu, warto podzielić pomieszczenia na strefy. Pomyśl o swoich typowych dniach tygodnia i weekendach i zapisz wszystko, co robisz w domu w najdrobniejszych szczegółach. Jeśli na przykład chcesz przyjmować gości, opisz szczegółowo ten scenariusz. Planujesz pracować w domu? Zapisz również ten plan. Takie działania pomogą zrozumieć, ile metrów kwadratowych będzie potrzebne na część wypoczynkową, kuchnię, hol itp.
Najważniejszy jest plan mieszkania / domu
Plan wnętrza to dokument przedstawiający ściany nośne i działowe, otwory, umiejscowienie pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych oraz ogólny stan faktyczny pomieszczenia. Przy wyborze mieszkania bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę ten plan. Rozważmy szczegółowo tę kwestię.
Ściany nośne
Kluczowym punktem planu wnętrza są ściany nośne. Na planie zaznaczono je grubą linią. Zabrania się ich wyburzania, nawet wykonanie w nich otworu może być trudne. Ściany konstrukcyjne mogą znacznie utrudnić stworzenie pożądanego układu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie mieszkania z małą ilością ścian nośnych, co pozwoli na utworzenie mieszkania niemal o dowolnym układzie.
Dowolny układ
Swobodne planowanie oznacza obecność małej ilości ścian nośnych. Nie oznacza to jednak całkowitej swobody w lokalizacji pokoi, kuchni czy łazienki. Tu dużym ograniczeniem będzie lokalizacja pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych. Przy projekcie łazienki, czy projekcie kuchni, aby zapewnić odpowiednie spadki, umiejscowienie miski toaletowej czy zlewu nie może być zbyt daleko oddalone od pionu.
Podziel wnętrza na strefę gościnną i osobistą
Nowoczesne wnętrza coraz częściej dzielą się na strefę gościnną i prywatną, co jest bardzo wygodne. Obszary dla gości obejmują korytarz, jadalnię, salon, a czasem oddzielną łazienkę. Goście muszą mieć swobodny dostęp do tych pomieszczeń. Obszary prywatne obejmują sypialnię, oddzielną garderobę, biuro, pokój dziecinny, łazienkę i tak dalej. Przy odpowiednio zaprojektowanym układzie, goście nie powinni mieć możliwości przypadkowego dostania się do strefy osobistej właścicieli.
Rozważ lokalizację okien
Uważa się, że każde pomieszczenie powinno mieć okno, najlepiej o jak największym rozmiarze. Co prawda istnieje wiele świetnych projektów, w których światło wpada do jednego pomieszczenia z innego, które jest z nim połączone. Jednak obfitość światła w mieszkaniu to opcja dość mocno poszukiwana. Są inwestorzy kochający dużo światła i słońca, inni wolą półmrok. Patrząc jednak po wyborach jakie dokonują kupujący, preferowane są jasne wnętrza.
Skontaktuj się z projektantem
Jeśli podział mieszkania na strefy funkcjonalne sprawia Ci trudność, skonsultuj się z architektem wnętrz. Ogólne porady z Internetu mogą być bezużyteczne, ponieważ w stylu życia każdego z nas istnieje wiele niuansów. Dla jednego kawalera wygodne będzie studio o dowolnym układzie, dla innego mieszkanie z wydzieloną garderobą, sypialnią i gabinetem. Projektant jasno wyjaśni zalety i wady wybranych przez Ciebie układów w odniesieniu do Twojego stylu życia. I pamiętaj, że projektant jest bezstronny, bo nie jest pośrednikiem w handlu nieruchomościami ani deweloperem.
Może Cię też zainteresować artykuł o stylu industrialnym https://projektowaniewnetrz24.eu/styl-industrialny