Jęczmień jest bakteryjnym zakażeniem gruczołów znajdujących się w powiece oka, należący do najczęściej pojawiających się schorzeń w tej okolicy. Towarzyszy mu ból, pieczenie, swędzenie, obrzęk, zaczerwienienie i łzawienie. Zazwyczaj samoistnie znika, nie pozostawiając blizn. Kiedy jednak jęczmień przejdzie w stan ostry i przewlekły może wymagać interwencji i leczenia chirurgicznego.
Ta trwająca około 7 – 10 dni przypadłość dotyka najczęściej małe dzieci, osoby z przewlekłymi chorobami o obniżonej odporności organizmu, przy chorobach nowotworowych, w łojotokowym zapaleniu skóry, przy używaniu soczewek kontaktowych, przebywając długo w bardzo zanieczyszczonym powietrzu, na przykład przy smogu, przy nieprawidłowych zabiegach podczas demakijażu oczu oraz często w innych sytuacjach kiedy nie przestrzega się prawidłowej higieny osobistej.
Jęczmień to zaatakowany przez bakterię mieszek włosowy zewnętrznej lub wewnętrznej powieki, najczęściej przez gronkowca złocistego. Może występować w postaci pojedynczego ogniska lub mnogiej zmiany nawet na obu stronach powieki równocześnie.
Jęczmień na oku – leczenie
Nieleczone prawidłowo objawy jęczmienia na oku mogą zaostrzać jego stan i prowadzić do przewlekłego zapalenia zwanego gradówką. Mogą jej towarzyszyć ropne fazy, które wymagają natychmiastowego leczenia. Zwłaszcza w tym przypadku warto wiedzieć, jak leczyć jęczmień na oku, ponieważ w przypadku niepowodzenia metod zachowawczych, możliwy jest zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu powieki i wyczyszczeniu wnętrza zmiany.
Mimo że najczęściej gradówka zwłaszcza u dzieci ma tendencję do samoistnego znikania, można ten proces przyspieszyć i wesprzeć poprzez zastosowanie ciepłych okładów lub po konsultacji z lekarzem smarować zgrubienie maścią z antybiotykiem. Ostatecznym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna.
Zazwyczaj organizm sam potrafi sobie poradzić z jęczmieniem i skutecznie go pokonać tak, że nie pozostaje po nim żaden ślad ani blizna. W takim zwykłym wariancie nie zagraża wzrokowi, jednak przy niesprzyjających okolicznościach może przerodzić się w groźne powikłanie. W związku z tym, że jest to zakażenie bakteryjne, to chociaż rzadko, ale może zdarzyć się, że drobnoustrój zostanie przeniesiony na brudnych rękach i zarazi kogoś w najbliższym otoczeniu. Ponadto jęczmień może nawracać pomimo prawidłowo prowadzonego leczenia.
Oko i jego okolica są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i szkodliwe drobnoustroje, dlatego właściwa higiena i dbanie o nie jest bardzo istotne dla profilaktyki dbania o zdrowy wzrok. Kiedy jednak nieoczekiwany intruz pokona i wedrze się przez barierę ochronną organizmu wywołując stan chorobowy, można znanymi sposobami próbować sobie z tym poradzić.
Jeśli jednak wygląd i stan chorobowy nie ustępują sprawiając dolegliwości i niepokój, warto skorzystać z pomocy wrosinski.pl/jeczmien-na-oku/, gdzie zyska się pewność, że choroba jest opanowana i nie zagraża zdrowiu oka.
Niezwykły organ jakim jest oko, dla każdego i w różnym wieku jest bardzo istotny, ponieważ jego rola dla prawidłowego funkcjonowania człowieka jest nieoceniona.